Alžběta II. dorazila za zákonodárci i s Charlesem. Královna zmínila brexit k 31. lednu

Aktualizováno -
19. prosince 2019
14:59
Autor: ČTK, kal - 
19. prosince 2019
13:05

Britská královna Alžběta II. (93) ve čtvrtek zahájila nové zasedací období parlamentu přednesem legislativního programu vlády. A spolu s ní dorazil i princ Charles. Na úvod potvrdila, že jedním z hlavních zákonů, které chce nový kabinet premiéra Borise Johnsona prosadit, bude prováděcí zákon o brexitové dohodě, aby Spojené království odešlo z Evropské unie podle plánu 31. ledna příštího roku. Vláda rovněž klade důraz na uzavírání budoucích obchodních dohod jak s EU, tak i s dalšími velkými světovými ekonomikami.

Královna zahájila schůzi parlamentu, který vzešel z předčasných voleb minulý čtvrtek. Pohodlnou většinu v něm mají Johnsonovi konzervativci.

Panovnice na ceremonii přijela z Buckinghamského paláce tentokrát autem, i když tradiční bývá při této příležitosti doprava v kočáře. Členové Dolní sněmovny si její proslov, který připravuje vláda, přišli poslechnout do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů.

V proslovu 93letá panovnice obsáhla celou řadu vládních cílů od uskutečnění brexitu až po domácí témata. Hlavní prioritou kabinetu je uskutečnění brexitu a poté vyjednání dohod o volném obchodu s EU a dalšími velkými světovými ekonomikami, uvedla vláda ústy panovnice. „Prioritou mé vlády je zajistit odchod Spojeného království z Evropské unie 31. ledna,“ řekla Alžběta II. členům obou komor britského parlamentu.

„Poté budou moji ministři usilovat o budoucí vztahy s Evropskou unií založené na dohodě o volném obchodu, která bude ku prospěchu celého Spojeného království. Rovněž zahájí jednání o obchodu s dalšími vůdčími globálními ekonomikami,“ uvedla královna.

Johnson v průvodním prohlášení k představení vládního programu zdůraznil, že nepřipustí další „váhání a odklad“. Vyloučil tak i jakékoli prodloužení přechodného období po brexitu za příští rok. Právě v tomto období by měla vláda vyjednat dohodu o volném obchodu s EU. Johnson dále ujistil, že současně s tím bude jednat o obchodních dohodách s dalšími zeměmi.

Královna dnes prezentovala celý výčet programových cílů Johnsonovy vlády. Má být přijat nový zákon o financování zdravotnického systému NHS. Vláda rovněž hodlá usilovat o shodu napříč stranami na reformě systému sociální péče. Johnson dnes upřesnil, že jeho vláda přijme zákon, jenž zaručí navýšení prostředků plynoucích do NHS o dodatečných 33,9 miliardy liber ročně v letech 2023 a 2024.

Johnsonův kabinet také slibuje moderní, spravedlivý imigrační systém, který bude prostřednictvím bodového hodnocení upřednostňovat kvalifikované pracovníky z celého světa. Zvýšeno má být životní minimum, ohlásila vláda prostřednictvím královny.

Nová konzervativní vláda chce dále podpořit dostupnost vlastního bydlení, přijmout zákony ke zlepšení bezpečnosti internetu. Nové sazebníky trestů mají zajistit delší tresty za nejzávažnější násilné činy, včetně teroristických.

Podle agentury Reuters Johnson ukázal, že chce uspokojit požadavky voličů v severní a centrální Anglii, kteří dříve tradičně volili labouristy, ale před týdnem ve volbách upřednostnili konzervativce. Reuters v té souvislosti poukazuje na sliby posílit financování státního zdravotnického systému NHS, zpřísnění trestů za násilné činy i snahy posílit práva pracovníků.

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell dnes ale prohlásil, že vládní agenta nepřináší „nic nového“ a že vláda je odtržená od reality.

Mezi dalšími body programu, které královna zmínila ve svém proslovu, jsou například zakotvení zásad ochrany životního prostředí a závazných cílů v této oblasti do zákona. Vláda se rovněž zavázala provést přezkoumání bezpečnostní, obranné a zahraniční politiky. Podle britského ministerského předsedy půjde o „nejradikálnější přehodnocení našeho místa ve světě od konce studené války“.

Zákonodárci budou o královnině projevu několik dní debatovat a nakonec o něm hlasovat. To je ale jen formalita. Parlamentní schůze v Británii běžně trvá zhruba 12 měsíců.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zdenek43 ( 19. prosince 2019 14:10 )

Tradice stará stovky let

Projev panovníka před zahájením činnosti nového parlamentu je slavnostní ceremoniál, který na Britských ostrovech probíhá už více než 500 let.

Autorkou projevu však ve skutečnosti není sama královna, ale vláda. Britští premiéři řeč královně vždy doručí a ona ji potom ve Sněmovně lordů jen přečte.

.... 6.2017 - Alžběta II. promluvila před parlamentem. Plánu vlády dominuje brexit .... Britská královna Alžběta II. ve středu přednesla tradiční projev v londýnském Westminsteru. Zahájila tak schůzi nového britského parlamentu, který vzešel z červnových voleb. Projev naznačuje, na co se nová vláda soustředí. Královna si ho ale nepíše sama, de facto jen přečetla to, co jí doručila premiérka Theresa Mayová.

Královna představila programové prohlášení vlády na nadcházející dvouleté období.

A právě tzv. brexit projevu dominoval, shodují se britská média. Královna ujistila, že její vláda bude pracovat na tom, aby byl odchod z EU pro Brity co nejvýhodnější.

+++ B R E X I T

- 23. června 2016: referendum o brexitu; .... 16. března 2017: britská královna Alžběta II. podepsala zákon o zahájení brexitu, který tím vstoupil v platnost; ... 26. února 2019: premiérka Mayová představila britskému parlamentu svůj další plán o postupu v brexitu, předpokládaný datum odchodu 29. března 2019; .... 20. března 2019: premiérka Mayová požádala o odklad odchodu Británie z Unie z původně plánovaného 29. března na 30. června 2019; .... 28. října 2019: členské státy EU schválily již třetí odklad data odchodu Británie z Unie, tentokrát do konce ledna roku 2020 .... 31. ledna 2020: nové datum odchodu Británie z Unie??!!

//29. ledna 2018: členské státy, na doporučení Komise, přijaly směrnice pro další jednání o brexitu a rozhodly o přechodném (či někdy nazývaném „implementačním“) období po vystoupení Británie z Unie v délce 21 měsíců, od 30. března 2019 do 31. prosince 2020;//

cesky_novinar ( 19. prosince 2019 14:10 )

ta stará senilní záprdková rašple dávno neví která bije

brzy se trhne Skotsko a Irsko a bude vše jak si naplánovali prašiví blborusáci s tím importovaným blborusem Blbisem - blborexit na druhou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud