Zavražděný Gruzínec v Berlíně? Byl to vrah, říká Putin. Merkelová je opatrná

Autor: ČTK, Mii - 
10. prosince 2019
06:57

Spolková kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na okraj čtyřstranného summitu o řešení konfliktu na Ukrajině hovořili při dvoustranné schůzce i o srpnové vraždě Gruzínce s čečenskými kořeny v Berlíně, kvůli níž Německo minulý týden oznámilo vyhoštění dvou ruských diplomatů. Merkelová v Paříži řekla, že Německo očekává od Ruska více informací pro vyšetřování. Putin slíbil pomoci s objasněním vraždy, uvedl též, že zavražděný muž byl sám vrah.

Gruzínec, který podle dřívějších informací v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, byl zastřelen letos v srpnu v Berlíně z bezprostřední blízkosti do hlavy. Podezřelým z vraždy je Rus, který byl po činu německou policií zatčen a který měl falešné doklady. Německá prokuratura vyšetřuje podezření, že by za vraždou mohly stát ruské nebo čečenské státní instituce. Kreml podíl na činu odmítá.

Merkelová v Paříži Putinovi řekla, že německé úřady očekávají od Ruska informace, které jim pomohou vraždu objasnit. Putin uvedl, že Moskva je připravena německým vyšetřovatelům pomoci. „Musíme najít viníky a spolu s kancléřkou (Angelou Merkelovou) uděláme vše proto, abychom pomohli našim německým kolegům,“ citovala Putina agentura AFP.

Putin: Gruzínec spoluorganizoval útok v metru

Ruský prezident řekl, že neví, co se Gruzínci v Berlíně stalo. „Je to kriminální podsvětí, tam se může stát cokoli,“ uvedl Putin v Paříži podle agentury Reuters. Dodal, že Gruzínec se aktivně účastnil protiruských separatistických aktivit a byl hledán ruskými úřady kvůli zorganizování bombových útoků v moskevském metru. „Při jednom z útoků, na nichž se podílel, zemřelo 98 lidí. Byl jedním z organizátorů explozí v moskevském metru,“ uvedl bez dalších podrobností Putin.

Putin na tiskové konferenci také prohlásil, že nebylo správné vyhošťovat ruské diplomaty na základě podezření, když vyšetřování není uzavřeno. Na novinářský dotaz, zda Rusko v odvetném kroku vyhostí diplomaty, uvedl: „Existuje pravidlo: Vyhostili jste naše diplomaty, my vyhostíme vaše (diplomaty).“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 10. prosince 2019 17:26 )

Jentak dal, chligvku za milion,,dnesni preference--ANO--34,9%..Nechcete radsi hodit flintu do zita nez delat borrddel v ulicich??

gurke ( 10. prosince 2019 11:06 )

Třasořitka Merkelice řeší vraždu mafiánskýho vraha. Ale nechá vyvražďovat vlastní lid jejíma " neplnoletýma inženýrama a doktorama "

BABISE_NECHCEME ( 10. prosince 2019 07:33 )

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí v Praze za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, odstartuje vlnu protestních akcí po celém Česku. Potrvá až do 19. prosince.
Akce začne v 18 hodin. Pokračovat bude hlasitým pochodem centrem metropole na hlavní nádraží. Organizátoři proto vyzývají veřejnost, ať dorazí vybavená píšťalkami, trubkami, bubínky – čímkoliv, co dělá pořádný rámus.
Pořadatelé oznámí na Václavském náměstí termín dalšího velkého protestu v Praze a několik termínů akcí zcela nového formátu. Například 16. prosince proběhnou protestní akce po celé republice, kromě Prahy a krajských měst, a 19. prosince se naopak uskuteční demonstrace pouze v krajských městech, vyjma Prahy.
V tiskové zprávě spolek Milion chvilek napsal, že protesty svolal kvůli eskalaci premiérových skandálů a kvůli odmítání je řešit, a to jak Babišem samotným, tak i jeho ochránci ve vládě. Cílem je jednoznačně odmítnout chování premiéra i jím ovládané státní správy a oslovit s požadavkem na Babišovu demisi co nejširší veřejnost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud