Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Putin věří v rozpad EU: Východ Evropy dle něj zbohatne a odejde, „ruská hrozba je výmysl“

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2019
14:35

Státy východní Evropy mohou za několik let začít uvažovat o odchodu z Evropské unie. V projevu na investičním fóru v Moskvě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Stane se to podle něj kolem roku 2028, až se z nynějších příjemců peněz z unijní pokladny některé z nich stanou plátci.

Uvnitř EU vznikly kvůli zvláštnostem při rozdělování financí protiklady, upozornil Putin. Značná část daňových prostředků nejvyspělejších evropských států „jde na to, aby se udrželi nad vodou ti, kdo zatím nedosáhli určité úrovně hospodářského rozvoje,“ konstatoval. Dodal, že jde o desítky miliard eur.

„Někde na začátku roku 2028 některé země východní Evropy dosáhnou takové úrovně ekonomického rozvoje, že přestanou být příjemci grantů a nejrůznějších podpor z evropského rozpočtu a budou muset platit tak, jak to dělá Velká Británie,“ pokračoval prezident. „A nejsem si jist, zda je nenapadne totéž, co dnes Británii,“ prohlásil v narážce na záměr Londýna opustit Evropskou unii.

Evropská unie nyní debatuje o podobě svého příštího dlouhodobého rozpočtu pro roky 2021 až 2027. Země ze středu a východu bloku v něm zůstanou příjemci unijních peněz, velmi pravděpodobně ale získají méně než ve stávajícím období. O hlavních parametrech víceletého rozpočtu by měli šéfové států a vlád bloku jednat na summitu v prosinci.

Velká Británie, která by z EU měla odejít na konci ledna 2020, patří k čistým plátcům do unijní kasy, vyjednanou však má výraznou slevu svých odvodů.

Putin odmítá nařčení z rozpínavosti

Ruský prezident popřel, že by jeho země, obviňovaná po vpádu do Gruzie a Ukrajiny z rozpínavosti, kohokoli ohrožovala. Je prý zcela zjevné, že evropští vůdci tvrzení o ruské hrozbě už nevěří. Podle Putina je to legenda vymyšlená těmi, kdo se na ní chtějí přiživit.

„Dnes už to ale nefunguje. Nehledě na všechny problémy s Ukrajinou, na spekulace s Krymem a Donbasem, všichni jasně pochopili, že Rusko se na nikoho nehodlá vrhnout. Je to prostě hloupost, hovadina,“ citovala prezidenta agentura TASS.

Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě | Reuters

„Ruská hrozba je výmysl těch, kdo se chtějí přiživit na roli předsunuté hlídky v boji s Ruskem a získat nějaké bonusy a preference. Všem je to jasné, vůdcům hlavních evropských zemí je to absolutně jasné,“ prohlásil kremelský šéf.

Pochvala pro Číňany

Putin pochválil Čínu, které se podle něj nejlépe podařilo sloučit možnosti centralizované správy s rozvojem prvků tržní ekonomiky. V bývalém Sovětském svazu se nic takového nestalo a následky rozpadu pak prý překonaly ta nejhorší očekávání.

„Výsledky neefektivní hospodářské politiky v SSSR se projevily i v politické sféře. Následky rozpadu byly horší než cokoli, co si lidé mysleli a co mohli v nejhorších představách očekávat,“ řekl prezident.

Video Putin na kolenou: Na hokeji při děkovačce přehlédl červený koberec a skončil na zemi - Reuters

1912 ( 21. listopadu 2019 05:16 )

DEMOKRACIE PLNÁ KORUP­CE,ZLO­DĚJEN­,DRO­GOVĚ ZÁVISLÝCH LIDÍ A PSYCHICKY NARU­ŠENÝC­H,NE­UPLNÝCH RODIN­,LŽÍ,OB­LBOVÁ­NÍ,SLE­DOVÁ­NÍ,OD­POSLO­UCHÁ­VANÍ,­PLNO BEZDO­MOVCŮ,­OŽEB­RAČO­VÁNÍ,­KONSPI­RACE,­OTROC­KÉ PRÁCE PRO ZÁPADNÍ STÁTY A ROZKRADENÍ VŠEHO CO SE DALO V TÉTO ZEMI AT VODU, ORNÉ PŮDY, LESY A JINÉ SUROVINY ,A ACO VÍC ZATAHOVÁNÍ DO VÁLEK !!!!!!!!!!!!!!!

Romulus ( 20. listopadu 2019 19:51 )

No uvidime,zkusenost je takova,ze ani zapad, ani vychod nam radost neprinesli. Francie a Anglie nas nechali ve stichu peed 2.svetovou valkou. Sovetsky svaz capitola sama pro sebe. A dneska co dela Francie a Nemecko to je hnus. Rusko, zabrali Krym, tezko rict. Takze vychod nebo zapad. Co je lepsi, dobra otazka???

Templ ( 20. listopadu 2019 19:48 )

Zatím mu hraje všechno do karet👍

dama_s_kosou ( 20. listopadu 2019 19:16 )

Kdyby predtim nepovrazdili tolik vlastnich lidi nemuseli to tolik odnest. Valku zacali spolu s Nemeckem. Napadli Finsko, Polsko a pobaltske staty. Nikomu svobodu neprinesli. Jen hnali Nemce a zabirali co bylo pri ceste. Krome Rakousla to pak odnesly vsechny staty.
Sr at na ne.

Elssa ( 20. listopadu 2019 16:37 )

Putin je borec a má pravdu!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa