Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Ryby s kočičíma očima i podivní slimáci: Vědci objevili 70 dosud neznámých živočichů

Autor: kso - 
24. prosince 2019
14:07

Vědci z Kalifornské akademie věd letos objevili 71 nových druhů živočichů a rostlin. Na jejich seznamu jsou mimo jiné květiny, ryby, koráli, pavouci, mořští slimáci, mravenci a ještěrky. Zároveň se snaží vymyslet způsoby, jak různé druhy zachovat, mezi objevenými je totiž několik živočichů, kteří jsou již na pokraji vyhynutí.

„I přestože po desetiletí prozkoumáváme známé i vzdálené kouty planety Země, vědci odhadují, že více než 90% druhů, které na planetě žijí, zůstává neobjeveno,“ řekl vedoucí Kalifornské akademie věd Shannon Bennett. „Biodiverzita rostlin a zvířat je důležitá, aby mohla planeta prosperovat. Soužití všech živých organismů nám poskytuje společnou odolnost proti klimatické krizi. Každý nově objevený druh slouží jako připomínka toho, jak důležité je, abychom těmto drahocenným ekosystémům porozuměli a pomohli je zachovat.“

Nové druhy pestrobarevných ryb

Wakanda je smyšlená země, součást fikčního světa Marvel (Marvel Cinematic Universe). Ve filmu Černý Panter (2018) je zobrazená jako země plná mocných válečníků. Vědci věří, že našli „mořskou verzi“ těchto válečníků: ryby, žijící téměř 100 metrů pod hladinou moře.

Tento druh ryby žije u korálových útesů v Indickém oceánu. Své jméno získala podle své syté fialové barvy, která připomíná fiktivní prvek Vibranium, nacházející se právě ve Wakandě. 

„Když jsme vzali v potaz, jak tajemné a osamocené jsou tyto africké korálové útesy, věděli jsme, že musíme tento druh pojmenovat Wakanda,“ řekl Yi-Kai Tea, vedoucí výzkumu a student ichtyologie na Univerzitě v Sydney.

Další z šestnácti nově objevených druhů ryb byla Siphamia arnazae, ryba s „kočičíma očima“ objevená v Papui-Nové Guineji.

Plazi na pokraji vyhynutí

V roce 2019 objevil Aaron Bauer, spolupracovník akademie, patnáct gekonů, oranžovou ještěrku, šupinatou ještěrku a tři druhy scinkovitých. Většina z nich je ohrožená, protože se vyskytují pouze v malých oblastech a když je taková oblast narušena, například kácením lesů, drasticky to ovlivní jejich četnost.

Je důležité tyto druhy objevit včas a určit, co nejvíce ohrožuje jejich populaci. Například jeden z Bauerem objevených scinkovitých je ohrožován invazivním druhem ohnivých mravenců. „Když nezkoumáme izolovaná prostředí, jako vrcholky hor, unikne nám obrovská část biodiverzity,“ řekl Bauer, který za svou kariéru objevil více než 200 druhů plazů.

Skrytí měkkýši

Mořští slimáci jsou mistři kamufláže. Nově objevená Madrella amphora vzhledem připomíná šnečí vejce, která se v jejím prostředí vyskytují. „Nedávno jsme potvrdili, že mořští slimáci napodobují příbuzné druhy svou barvou, ale je vzácnost, když napodobují úplně jiného živočicha,“ řekl Terry Gosliner, expert na bezobratlé. 

Záhadné pohybující se rostliny

Během let vědci o rostlinách zjistili zajímavé věci, jako například to, že spolu komunikují a dokonce si stěžují na sucho. Jedna z letos objevených kvetoucích rostlin výzkumníky překvapila svým pohybem.

Trembleya altoparaisensis je krásná rostlina s bílými květy, kterou naposledy zachytil botanista Auguste François Marie Glaziou před více než sto lety. Nyní se ukázalo být velmi složité ji najít a popsat.

„Lidé si myslí, že se rostliny nehýbou, ale není tomu tak,“ řekl Ricardo Pacifico, student botaniky. Rostliny se přizpůsobují změnám klimatu a životního prostředí, a tak migrují. Trembleya altoparaisensis se nyní vyskytuje v Brazílii.

Tajemné korály hluboko pod hladinou

Korály hluboko v moři pomáhají vědcům zkoumat dálkově ovládaná vozidla. Expedice Národního úřadu pro oceán a atmosféru objevila kousek od pobřeží Kalifornie krásný žlutý korál, který pojmenovala Chromoplexura cordellbankensis. „Pobřeží známe dobře, ale hluboké moře je nám vzdálené,“ řekl Gary Williams, expert na bezobratlé.

Pavouci žijící v mraveništi

Vědci letos objevili pět nových druhů pavouků a většina z nich je opravdu podivuhodná. V Mexiku objevili pavoučí klan, který žije v blízkosti propadlého mraveniště, což je zvláštní, protože obvykle žijí pod zemí. 

Dále byli objeveni noví sekáči, kteří se přizpůsobili životu ve tmě. Žijí v temných jeskyních a byli objeveni v Chorvatsku.

senneli ( 24. prosince 2019 14:26 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa