Alarmující zpráva o vymírání Země: Miliony druhů živočichů a rostlin zmizí z planety

Aktualizováno -
6. 5. 2019
13:30
Autor: peb, ČTK - 
6. 5. 2019
12:55

Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin, z nichž mnoho může vymizet už v příštích desetiletích, varoval v pondělí ve své rozsáhlé zprávě mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Ve svém globálním hodnocení odborníci podle agentury AFP uvedli, že pomoci k obnově poškozených ekosystémů může jen reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a konzumace. Stav přírody, kterou lidé nezbytně potřebují kvůli vodě, jídlu, energii či lékům, se zhoršuje dosud nejrychlejším tempem v historii lidstva.

Dopouštíme se ničení samotných základů našich ekonomik, prostředků výživy, potravinové bezpečnosti, zdraví a kvality života v celém světě, uvedl předseda mezivládního panelu Robert Watson. 

Na zprávě podle AFP pracovalo po tři roky 450 expertů; mezi 132 členských zemí IPBES patří i Česká republika. 

Odborníci podle AFP stanovili pět hlavních příčin poškozování ekosystémů: využívání půdy (zemědělství, odlesňování), přímé využívání zdrojů (rybolov, lov), změnu klimatu, znečištění a invazivní druhy. Výsledkem je ohrožení milionu druhů živočichů a rostlin z odhadovaných osmi milionů na Zemi.

Lidé podle odborníků využívají a znečišťují přírodu nejvíce v historii. Vážně poškozeno tak podle nich je 75 procent suchozemského prostředí a 66 procent moří.

Globální hodnocení stavu biodiverzity minulý týden na šestidenním plenárním zasedání v Paříži projednávali zástupci členských zemí IPBES.

Ztrátou biodiverzity také podle vědců netrpí všichni obyvatelé planety stejně. Rozvinuté země mají stále větší spotřebu a zdroje často musejí dovážet. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele je v bohatých zemích 50krát vyšší než v chudých zemích, 40 procent populace nemá přístup k pitné vodě a více než 800 milionů lidí v Asii a v Africe čelí nedostatku potravin. Tyto nerovnosti tak mohou vést k napětí. Podle zprávy více než 2500 současných konfliktů souvisí s fosilními palivy, vodou, potravinami a půdou

Čeká Zemi šesté hromadné vymírání? 

Někteří vědci už dříve uváděli, že planeta je na prahu šestého hromadného vymírání. Během pěti předchozích hromadných vyhynutí (před stovkami milionů let) jsme přišli o 75 procent druhů, uvedl Watson. Během posledních 500 let planeta podle něj ztratila asi dvě procenta druhů, což je uvedenému prahu vzdálené. Tempo vymírání druhů je ale podle zprávy IPBES několiksetkrát rychlejší než průměr uplynulých deseti milionů let. Při takové rychlosti by mez 75 procent mohla být překročena za několik set let.

Mnoho světových expertů v reakci na zprávu panelu OSN zveřejnilo otevřený dopis, nazvaný #Call4nature. Vyzývají v něm vlády, aby jednaly a zastavily financování aktivit vedoucích k destrukci přírody. Mezi signatáři je například britská primatoložka Jane Goodallová nebo herečka Juliette Binocheová.

Klíčovým výsledkem tohoto setkání je zmíněná vědecká zpráva určená pro rozhodující činitele. Ekologové doufají, že tyto závěry otevřou cestu k přijetí ambiciózních cílů na konferenci stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti příští rok v Číně.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 6. května 2019 18:11 )

Nemusíš se seznamovat s panem Kočí. Stačí se občas podívat na TV a
uvidíš tam hovad, až ti to nebude milé.

peyotl ( 6. května 2019 16:59 )

nechají zeměkouli zdevastovat a pak brečí

offline ( 6. května 2019 16:30 )

Co na tom, hlavně že si pan Ondřej Kočí může létat po Evropě po
obchodech Primark, aby si nakoupil kufr zlevněných zbytečností. Pana
Kočího bych rád viděl, abych poznal jedno exemplární tupé bezohledné
hovado.
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/605467/cesi-se-tesi-na-primark-co-a-za-kolik-sezenete-v-tom-drazdanskem.html

iFender ( 6. května 2019 15:39 )

Az jak se rika zacne "chcipat" lidstvo to znamena v obrich rozmerech tak si
toho nekdo vsimne.Mozna ,ze to homo sapiens prezije ,ale uz to nebude ta planta
Zeme z vesmiru videna jako modra planeta a na pevnine raj to napohled.

horalysa ( 6. května 2019 14:35 )

Největším nepřítelem člověka je člověk.

Zobrazit celou diskusi
Další videa