Nejznámější případ, na němž se podílela Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), se týkal zátahu v půli července minulého roku na Zoopark Bašť Ludvíka Berouska. V parku měli podle vyšetřovatelů chovat tygry, které zabíjeli a jejich části rozprodávali do Asie. Berousek se svými spolupracovníky jsou obvinění z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty, hrozí jim až pět let vězení.

Podle ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse se části z tygrů zpracovávaly již v České republice: „Poté mířily do Asie, kde měly být použity v lékařství. Věří, že kupříkladu mozek tygra pomůže od lenosti, oči od epilepsie, nos od kousnutí hadem, zuby od horečky, kůže proti mentálním poruchám, penis je afrodiziakum, žluč má snižovat křeč, tuk proti revmatismu a krev slouží na silnou vůli,“ jmenuje údajné léčivé účinky z částí těla tygra.

Masox z tygra

Hlavní motivací překupníků jsou podle Geusse peníze: „Jen za kompletní kosterní pozůstatky dostanou prodejci na černém trhu 17 tisíc dolarů. Kožešina má hodnotu až 20 tisíc dolarů, za vyvařený masox z tygra dostane prodejce 70 až 300 dolarů za gram,“ jmenuje ředitel jen nástin cen za tygra na černém trhu. Jenže to není jediný otřesný případ, který museli řešit.

Papoušci a šupiny

Za poslední roky přibývá i případů nelegálního dovozu papoušků. Jen za minulý rok provedli inspektoři 40 kontrol zaměřených na dovoz papoušků z exotických zemí. Na pražském letišti jsou každoročně zabavováni živí i mrtví mořští živočichové a rostliny, které si často nevědomí turisté přivezou z dovolené. Mezi podobné nálezy patří i šokující případ, který se udál v listopadu. Inspektoři vystopovali šupiny arapaimy velké, jíž se přezdívá živá zkamenělina. Je to jedna z největších sladkovodních ryb, která dorůstá délky až tři metry a žije ve vodách Amazonky. V současnosti jich v divočině existuje pouze několik kusů.

Odpady a kosmetika

Za celý rok 2018 provedla Česká inspekce životního prostředí celkem 16 572 kontrol, což v průměru vychází na 41 kontrol na jednoho inspektora ročně. Oproti roku 2017 se počet kontrol zvýšil o 708, na druhou stranu se vydalo méně pokut (2547 pravomocných pokut oproti roku 2017, kdy jich bylo 2655) a klesla i celková částka za pokuty (z uložených pokut v částce 113 051 685 na 100 274 621 korun). Největší pokuty byly udělované za špatné nakládání s odpady. 

Podívejte se na ukázku toho, co ukrývají sklady České inspekce životního prostředí.

Video
délka: 00:47

Česká inspekce životního prostředí má ve svých skladech uchované stovky zabavených exemplářů. Jiří Marek

Pražská pobočka české inspekce má na starosti Prahu a střední Čechy. Za rok 2018 provedla ve dvou krajích 2221 kontrol, což je o 21 výjezdů více než v minulém roce. Pokuty však byly vyměřené nejnižší za posledních šest let – 16 660 900 korun, což je zhruba o 4 miliony korun méně než v minulém roce. To Václav Beroušek, ředitel oblastního inspektorátu Praha, vysvětluje tím, že problémové firmy přijaly přísnější opatření, a proto nedostávají sankce.

Podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů provedla inspekce celkem 593 kontrol. Bylo zahájeno 206 pokutových řízení a uloženy pokuty ve výši 649 400 korun. Česká inspekce zabavila 163 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin a 2045 neživých exemplářů, do nichž se počítají i výrobky ze zbytků živočichů a rostlin, k nimž velmi často patří i kosmetika.

 

Fotogalerie
10 fotografií