Student před střelbou na Floridě uspořádal „zabijáckou“ party. FBI mluví o teroru

Aktualizováno -
8. prosince 2019
20:00
Autor: sova, ČTK - 
7. prosince 2019
20:15

Student ze Saúdské Arábie, který na americké vojenské základně v Pensacole na Floridě zabil tři lidi, měl před útokem pořádat u sebe doma venkovní promítání záběrů z vražedných střeleckých útoků. Uvádí to agentura AP, kterou o tom zpravily americké úřady. Těm poskytl svědectví přímo jeden z účastníků, který se večera zúčastnil. FBI navíc v neděli oznámila, že pracuje s předpokladem, že střelba na základně byla teroristickým činem.

Kromě útočníka a svědka promítání, jehož identitu si vyšetřovatelé nechávají pro sebe, se večera zúčastnili ještě dva studenti saúdské národnosti. Ti měli promítání pozorovat z auta. Jestli byli stejně jako pachatel příslušníky saúdskoarabského letectva a na základně se účastnili výcviku, už úřady neuvádějí.

Na vojenské základně v Pensacole bylo během soboty vyslýcháno 10 studentů ze Saúdské Arábie. Celkem jich ale podle místních úřadů působí na základně více.

Šlo o terorismus, potvrdila FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to v neděli oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Podle dřívějších zpráv střelec rovněž před útokem na internetu zveřejnil komentáře nepřátelské vůči Spojeným státům. Organizace SITE, která monitoruje weby islámských radikálů, uvedla, že Šamrání před činem psal o své nenávisti k USA kvůli americkým válkám v muslimských zemích a citoval zesnulého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina. Také podle zjištění AP na internetu kritizoval americkou podporu Izraele.

Základna v Pensacole je známá především jako výcvikové středisko pilotů a je rovněž domovskou stanicí akrobatické letky Blue Angels. Působí zde přes 16 tisíc vojáků a okolo 8000 civilních zaměstnanců.

Druhý střelecký útok na vojenské základně

Prezident Trump na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. Uvedl, že událost sleduje a že o útoku hovořil s floridským guvernérem DeSantisem. „Právě volal saúdskoarabský král Salmán, aby vyjádřil upřímnou soustrast,“ napsal také Trump. „Král řekl, že saúdský lid je barbarským činem střelce velmi rozhněván a že tato osoba v žádném případě nepředstavuje postoje saúdského lidu, který má Američany rád,“ dodal prezident.

Tento týden je to v USA druhý střelecký útok ve vojenském zařízení. Ve středu útočník, který byl příslušníkem námořnictva, zastřelil na základně Pearl Harbor na Havaji dva civilní dělníky ve vojenské loděnici a jednoho dalšího zranil, poté spáchal sebevraždu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Bystrozraky1 ( 7. prosince 2019 20:54 )

Bože jak já žeru to obohacování co nám tlučou do palice demokrati či spíš lidská špína co vraždí vlastní národy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud