Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Fico musel ze sjezdu do nemocnice, stěžoval si na tlak. Pellegrini chce vyhrát volby

Autor: ČTK, sova - 
7. prosince 2019
15:10

Nejsilnější slovenská vládní strana Smer-sociální demokracie (Smer-SD) chce vyhrát nadcházející volby a pokračovat v naplňování myšlenek sociálního státu. V projevu na sobotním slavnostním sněmu Smeru-SD to řekl jeho volební lídr a premiér Peter Pellegrini. Předseda strany a expremiér Robert Fico ze sjezdu, na kterém si delegáti připomínají 20. výročí založení Smeru-SD, ještě před jeho začátkem odjel na vyšetření do nemocnice; před novináři si Fico stěžoval na vysoký krevní tlak.

Popularita Smeru-SD sice dlouhodobě klesá a letos v listopadu se dostala pod hranici 20 procent, nadále je ale nejoblíbenější stranou v zemi. Smer-SD v současné předvolební kampani změnil logo a zvolil heslo „zodpovědná změna“.

„Cílem strany je vyhrát i páté volby (v řadě) a pokračovat v plnění idejí silného sociálního státu,“ uvedl Pellegrini, který je místopředsedou Smeru-SD a jedním z nejpopulárnějších politiků v zemi. Dodal, že stranu čeká v předvolební kampani trnitá cesta a bude čelit politickým a mediálním zbraním.

Pellegrini: Opozice je chaos, my jsme zodpovědná změna

Pellegrini se v projevu postavil proti povolební spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která vystupuje proti EU a NATO a která se hlásí se k válečnému slovenskému státu.

Slovensko podle Pellegriniho čeká změna. „Musíme dát lidem na výběr, jakou změnu si vyberou - zda budou chtít změnu chaosu, nestability, nebo si vyberou zodpovědnou změnu, kterou nabízíme my, sociální demokraté,“ řekl novinářům Pellegrini po skončení sněmu. Za hrozbu nestability označil spojení podle něj nesourodých opozičních a neparlamentních stran, z nichž několik dlouhodobě kritizuje Smer-SD. Podle Pellegriniho ale nepřinášejí řešení.

Sociální demokraté zatím nepředstavili svůj volební program. Pellegrini řekl, že není potřeba sepisovat obsáhlé materiály. Před parlamentními volbami v roce 2016 strana vydala pouze krátký seznam s několika prioritami na období do roku 2020.

Fico je ve stabilizovaném stavu

Pellegrini na tiskové konferenci řekl, že Fico po převozu do nemocnice zůstal v péči lékařů a že předseda strany je ve stabilizovaném stavu.

Smer-SD, který vyhrál od roku 2006 až dosud všechny čtyři volby do slovenské sněmovny, do nadcházejících parlamentních voleb 29. února 2020 poprvé v historii strany nepovede Fico. Předseda Smeru-SD Fico rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Dříve v tomto týdnu policie oznámila, že Fica obvinila za to, že se zastal již bývalého poslance LSNS Milana Mazureka, kterého slovenský nejvyšší soud letos na podzim uznal vinným z protiromských výroků.

Slovenští sociální demokraté jsou u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006. Stávající tříčlenná koalice by podle sondáží většinu ve sněmovně nezískala. Sestavování nové vlády po nadcházejících volbách by mohl zkomplikovat také vysoký počet až devíti stran, které mají šanci získat křesla ve sněmovně.

alter012 ( 8. prosince 2019 05:15 )

To vieš Toníku , Major Terazky , Bureš , Husák boli nezištné dary slovenského národa ! Netreba vracať , lebo oni sa uplatnia iba v Hurvíneklande .

Zobrazit celou diskusi