Kim mění styl. Uniformy vyměnil za kabát, na koni cválal s kožešinou kolem krku

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
4. prosince 2019
11:30

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se na veřejnosti ukázal v koženém kabátu, po dlouhé době tak odložil maoistické obleky a vystoupil ze stínu svého otce a děda. V novém stylu se předvedl při testu nového raketometu. Šatník začal zpestřovat postupně, nedávno vynesl hnědobéžové sako, v říjnu v hnědém kabátu s kožešinou u krku cválal na koni na posvátnou horu Pektu. Stejný kabát vytáhl i při své druhé cestě na vrchol sopky, kterou v doprovodu manželky a dalších poradců podnikl tento týden, napsal deník The Guardian.

Severokorejská média ve středu zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země, jak na bílém koni zdolává „posvátnou“ zasněženou horu Pektu.

Jde o již druhou takovou cestu za uplynulé dva měsíce. Naposledy na 2750 metrů vysokou sopku Kim vystoupil v říjnu. Podle analytiků jsou takováto propagandistická gesta zpravidla předzvěstí nějakého zásadního prohlášení.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un znovu vycválal na posvátnou horu, tentokrát vzal manželku, sestru i poradce.Severokorejský diktátor Kim Čong-un znovu vycválal na posvátnou horu, tentokrát vzal manželku, sestru i poradce. | Reuters

Severokorejská agentura KCNA uvedla, že severokorejská vládnoucí strana uspořádá tento měsíc zasedání ústředního výboru, na němž se budou řešit blíže neupřesněné „zásadní“ otázky.

Až dosud se Kim oblékal poněkud jednotvárně: černý maoistický oblek s bílou košilí, případně černý oblek s bílým proužkem. Mnozí jeho styl považovali za poctu jeho předchůdcům, zvláště pak Kimovu dědovi, zakladateli Severní Koreje Kim Ir-senovi. Jako první na změnu šatníku upozornili jihokorejští novináři.

Kim si buduje vlastní image

Podle nich je to dalších z kroků ukazujících na to, že si Kim buduje vlastní a osobitější styl. Pod jeho kabáty se ale stále skrývají maoistické obleky. „Kim se ze všech sil snaží vytvořit si vlastní image a vlastní sféru zájmu,“ domnívá se expert na KLDR Kim Jong-hjun. Jihokorejská agentura Jonhap ve změně stylu dokonce spatřuje Kimovu „větší diplomatickou otevřenost“.

Nicméně rozhovory se Spojenými státy a KLDR o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova stagnují od únorové schůzky prezidenta Donalda Trumpa a Kim Čong-una ve vietnamské metropoli. Hanojský summit skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak podle něj Severní Korea bude nucena hledat „jinou cestu“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud