Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Blbeček, schytal to Novotný od Rusů, zuří i Filip. Za Katyň starostovi tleskají v Polsku

Autor: blv, jk - 
1. prosince 2019
05:02

Tolik diváků starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) ještě neměl. Desítky milionů Rusů viděly páteční jeho vystoupení v pořadu 60 minut, kde jim mimo jiné připomněl vraždění v polské Katyni. A pořádně to v diskusích taky schytal. „Tuhle zemi vůbec není možné považovat za člena protihitlerovské koalice,“ píší Rusové a stěžují si, že je Češi nemají rádi. Novotný to schytal i od šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) mu zase nepřímo vzkkázal, že komunální politik by se neměl plést do zahraniční politiky státu.

Tahle slova Pavla Novotného slyšely miliony diváků: „Tak prosím vás, řekněte tomu zfetovanému, nebo opilému pánovi, že o vlasovcích u Norimberského tribunálu nic neříkali. A už vůbec nemluvte o tom, jak stříleli Poláky. Vy jste stříleli Poláky v Katyni.

Podle statistik za loňský rok je Rossija 1 nejsledovanějším ruským kanálem. Sleduje ho 13,5 procenta diváků a pořad 60 minut má sledovanost ještě vyšší. Starosta Řeporyjí se může radovat z čísel, o kterých by si u nás mohl nechat jenom zdát. V pátek se zřejmě stal mediálně nejznámějším českým politikem v Rusku.

Pavel Novotný o vystoupení v ruské televizi. Pavel Novotný o vystoupení v ruské televizi. | twitter/Pavel Novotný

Ostrý rozhovor plný Novotného grimas Rusy pořádně nadzvedl ze židle.  „Co jiného můžeme od Čechů čekat. Podkuřovali Hitlerovi, jak jen mohli. Tuhle zemi vůbec není možné považovat za člena protihitlerovské koalice. Češi nekladli Hitlerovi žádný odpor, naopak zásobovali Wehrmacht tanky,“ má jasno uživatel Sapsan136. Řada dalších je přesvědčena o tom, že Češi nenáviděli Rudou armádu, Sovětský svaz i Rusy. „Teď jsme akorát udělali světovou reklamu blbečkovi Novotnému a jemu podobným,“ je přesvědčen Alexej Pišenkov.

Korunu všemu dal vůdce parlamentní Liberálně demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij, který je známý svými siláckými prohlášeními. Podle něj měly být po válce potrestány všechny státy východní Evropy. A na svém twitteru uvedl, že ruské tanky z této oblasti neměly odcházet, ale budit strach. 

Vladimir Žirinovskij reaguje na vystoupení Pavla Novotného. Vladimir Žirinovskij reaguje na vystoupení Pavla Novotného. | twitter/Vladimir Žirinovskij

Filip zuří, Fiala spílá vládě

Novotný rozzuřil i české komunisty, se kterými si to „rozdává“ dlouhodobě. „Nevím, jestli má smysl komentovat buranské způsoby pana Novotného, který dehonestuje i funkci starosty. Pokud jde o pomník vlasovcům tak každý průměrně vzdělaný člověk ví, že vlasovci byla profašistická armáda a její velitel byl Norimberským tribunálem odsouzen jako válečný zločinec je to odporné a výsměch všem českým obětem 2.světové války,“ napsal Blesku předseda KSČM Vojtěch Filip.

Naopak zastání našel Novotný u své domovské ODS. Podle jejího šéfa Petra Fialy je jen na zastupitelích Řeporyjí, jestli pomník postaví, nebo ne. Neodpustil si ani „rýpnutí“ do vlády.  „Není to pomník generálu Vlasovovi, ale vojákům, kteří v posledních dnech války padli při květnovém povstání a zachránili mnoho českých životů. Rusko velmi nepřiměřeně reagovalo na návrh starosty Řeporyjí, Pavel Novotný hájil svůj postoj. Samozřejmě ze své pozice nedělá zahraniční politiku, tu má dělat ministerstvo zahraničí. Pokud ne, tak to hodně vypovídá o slabosti současné vlády,“ řekl Fiala.

Video Starosta Řeporyjí Novotný: „Jsem šílenec a všechno je mi jedno.“ - Blesk TV

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nepřímo naznačil, že by se starosta Řeporyjí neměl plést do zahraniční politiky. „Já musím říct a zdůraznit, že za zahraniční politiku odpovídá vláda a jsme demokracie, takže názory na některé věci se můžou lišit,“ řekl Petříček novinářům po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana k zahraniční politice. Zdůraznil však, že jde také o zodpovědnost. „Respektuji, když místní samospráva má své záměry, zároveň myslím, že by také komunální politici měli respektovat nějaké dlouhodobé směřování české zahraniční politiky,“ dodal šéf diplomacie.

Rusové berou kauzu vážně

Kauzu Novotný a pomník vlasovcům v Rusku berou smrtelně vážně. Jako by v případě Novotného, který má dlouholeté zkušenosti z médií, nevěděli, že mají „čest“ s člověkem, který je vyhlášeným trollem a prakticky nemá zábrany. Přitom redaktoři Rossija 1 navštívili jeho sociální sítě, takže tam mohli ještě před živým vysíláním najít jednoznačné varování.

Pavel Novotný o vystoupení v ruské televizi. Pavel Novotný o vystoupení v ruské televizi. | twitter/Pavel Novotný

Pořad sdílený na facebooku naopak ocenili Poláci. „Dobře, že připomněl Katyň. Tohle je trollení na nejvyšší úrovni,“ objevilo se pod příspěvkem.

Pavel Novotný si nebral servítky a sám pár urážek ze studia taky schytal. Na jeho adresu padala slova jako debil, blbeček, blázen. Nervy ujely i moderátorům Olze Skabejevové a  Jevgeniji Popovovi. A zdaleka to nebylo poprvé.

Oba moderátoři už byli přistiženi při falšování faktů v případu otravy Sergeje a Julije Skripalových. V dalším případě udělali rozhovor se studentkou Alinou Kerovovou a pak se ukázalo, že několik dní před tím byla zavražděna. Moderátoři také pravidelné urážejí hosty, kteří se vyjadřují ve prospěch Ukrajiny. Lotyšsko dokonce na tři měsíce zakázalo vysílání ruské televize za šíření nenávisti. 

dave260377 ( 3. prosince 2019 12:10 )

Jak Novotneho nemusim,tak tohle se mu povedlo řekl to jedine dobře furt lepší říct tohle než rusakum utírat zadek jak ten šmudla na hradě.Rusaci se za 2 svetove valky chovali stejne jak němci a jestli si myslí,že jsou pani světa,tak to fakt nejsou.Umí akorát zastrašovat a vše řešit silou a armadou

Petr Ekert ( 2. prosince 2019 10:43 )

Na úrovni jako Zeman, Babiš, komunisti? O jaké úrovni to mluvíte? Není horší,jen je zatím sám. I soukmenovci mohou být zbabelí- jejich chyba.

meksiko ( 2. prosince 2019 10:28 )

Počkej, vládu přeci bude sestavovat ta Topička co chce být premiérem a u toho kojit
Včera měla velké antré v televizi, kdesi na schůzi ji vypnuli čtecí zařízení a dokázala ze své hlavy jen podravit . Pak už nedala ani větu
Už se těším jak se s tváří ODS Novotným serve o premiérské křeslo

Petr Ekert ( 2. prosince 2019 08:17 )

Řeším obsah nikoli formu. Obsah je více než v pořádku, forma nevkusna leč velice účelová a v dnešní době nejefektivnějsi. Pokud slouží k těmto účelům tak ať pokračuje. Pane Novotný, smekám klobouček.

Petr Ekert ( 2. prosince 2019 07:45 )

Je kvělé, že se na odpor proti plíživé Ruské rozpinavosti staví alespoň komunální politik. Bravo za odvahu p. Novotného.

Zobrazit celou diskusi
Další videa