Nechte mě zemřít, prosila s mrtvou dcerou (†8) v náručí a vykrvácela. Již 49 mrtvých v Albánii

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
29. listopadu 2019
10:37

V Albánii dál pokračují pátrací akce po obětech děsivého zemětřesení, které silou 6,4 stupně Richterovy škály udeřilo v zemi v úterý. Naděje, že záchranáři objeví ještě někoho živého, jsou už téměř nulové, mrtvých naopak přibývá. Bilance se prozatím zastavila na čísle 49, podle úřadů však může stoupat, zraněno bylo kolem 2 tisíc osob. Při katastrofě umíraly celé rodiny, v jednom domě záchranáři objevili matku (30) svírající tělo své mrtvé dcery (†8), prosila, aby ji nechali umřít s její holčičkou, uvedl list Daily Mail.

Diena Mecajová Karanxhajová zemřela jen pár hodin po své dceři Esiel, lékaři těžce zraněné ženě nebyli schopni pomoct. „Nevytahujte mě ven, nezachraňujte mě. Chci tady umřít se svou dcerou v náručí,“ žadonila Albánka, když ji záchranáři našli pod troskami šestipatrové budovy ve městě Drač.

Matka zemřela pár hodin po dceři

Záchranáři ženu vyprostili a nechali převézt do nemocnice, zdrcená matka ještě v sanitce podlehla rozsáhlému vnitřnímu krvácení. Šance, že se v troskách nacházejí další přeživší, rapidně klesají, místo toho záchranáři, hasiči a další dobrovolníci odkrývají těla dalších obětí.

Úterní zemětřesení představuje největší přírodní katastrofu od roku 1979, kdy zemí rovněž otřáslo silné zemětřesení a vyžádalo si 40 obětí. Albánií stále otřásají dozvuky zemětřesení, některé v úterý dosahovaly síly až 5 stupňů Richterovy škály, ve čtvrtek večer šlo podle seismologů už jen o nejmírnější záchvěvy.

Berti přišel o dceru a matku, na osud dalších dětí čeká

Práce záchranářů v Drači s napětím sleduje také Berti Lala (40), na celou jeho rodinu se zřítil jejich dům. On jako zázrakem přežil, po několika hodinách pátrání ze sutin vytáhli živého jeho sedmnáctiletého synovce Rameho.

Lalaho matka Sehadete (†79), jeho malá dcera Amelia (†8) a neteř Griselda (†23) takové štěstí neměly. Nyní se modlí za zázrak, pod zborceným domem jsou ještě jeho dvouletá dvojčata, šestiletý syn, manželka a bratr. Nechce se smířit s tím, že jsou po smrti, dokud neuvidí jejich těla.

V zemi působí nejen místní záchranáři a vojáci, ale také Italové, Řekové nebo Rumuni, pomoc nabídlo i Česko. Sousední země i členské státy Evropské unie do Albánie poslaly pohotovostní zásoby a pátrací psy. 

Premiérovi pod troskami zemřela snacha

Včera premiér Edi Rama vyhlásil národní smutek a stav nouze a lidem, kteří přišli o domov, přislíbil pomoc vlády. Rama se zavázal, že do roku 2020 budou všichni bydlet. Také premiérovu rodinu zemětřesení hluboce zasáhlo, pod troskami zemřela snoubenka jeho syna Kristi Reçiová (†24). Společně s ní zahynuli její rodiče a bratr.

Snoubenka Gregora Ramy, syna albánského premiéra Ediho Ramy, Kristi Reçiová (†24) je jednou z obětí zemětřesení v Albánii.Snoubenka Gregora Ramy, syna albánského premiéra Ediho Ramy, Kristi Reçiová (†24) je jednou z obětí zemětřesení v Albánii. | Facebook Kristi Reçiové

Syn předsedy albánské vlády Gregor Rama potvrdil, že jeho snoubenka je jednou z obětí zemětřesení, na svém instagramu. „Mezi mnoha oběťmi této tragédie je i osoba mému srdci nejbližší,“ napsal na svém profilu. Premiér Rama před novináři jen ztěžka skrýval smutek a požádal je, aby se neptali na osobní otázky.

„Nyní pro nás přichází těžká chvíle, kdy budeme muset nepřetržitě pracovat na tom, abychom život vrátili do normálních kolejí,“ uvedl Rama s tím, že požádal o mezinárodní pomoc s rekonstrukcí.

Pátrací akce nepřetržitě pokračují

Stovky lidí z okolí Drače a Thumanë žijí od úterka ve stanech, podle záchranářů pro ně není bezpečné, aby se vrátili do stále stojících budov, dokud je neprověří statici. Lidem se zatím nechce odjíždět do vzdálenějších měst, stále doufají, že dostanou zprávu o svých pohřešovaných příbuzných.

Mnozí se rovněž zapojili do pátrání. Pracuje se bez přestávky ve dne v noci. Někde je možné používat při odklízení techniku, jinde se musí pracovat ručně. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud