Sobota 4. prosince 2021
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Krétu zasáhlo silné zemětřesení: „Domy se zavlnily,“ popisují zděšení Řekové

Silné zemětřesení zasáhlo Albánii (26.11.2019)
Silné zemětřesení zasáhlo Albánii (26.11.2019)  (Autor: Reuters)
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
27. listopadu 2019
10:09

Po silném zemětřesení v Albánii, které si včera vyžádalo nejméně 23 životů a stovky zraněných, zasáhlo dnes ráno zemětřesení i řeckou Krétou. Podle seismologů otřesy dosahovaly síly 6 až 6,5 stupně na Richterově škále, epicentrum se nacházelo asi 74 kilometrů severozápadně od města Chania, ohnisko pak ve hloubce 56 kilometrů pod ostrovem. Záchvěvy byly cítit po celém Řecku i na Maltě, okamžitě byly evakuovány školy, úřady a obchody, informoval list Daily Mail.

Zemětřesení bylo zaznamenáno v 9:23 a podle svědků „se zatřásl celý ostrov, domy se zavlnily, bylo to dramatické“. Záchvěvy pocítilo zhruba 10 milionů lidí, podle úřadů zatím nejsou hlášeny žádné oběti nebo rozsáhlé škody. „Bylo to silné zemětřesení, ale naštěstí zatím nemáme hlášena žádná úmrtí ani škody,“ sdělil místnímu tisku guvernér Stavros Arnaoutakis. Podle serveru The Sun úřady mimo jiné evakuují některé školy.

Třásly se i Atény

Otřesy trvaly podle řeckých médií několik sekund a nejvíce postihly právě Chanii, pocítili je ale i obyvatelé na řecké pevnině na poloostrově Peloponés a v oblasti Attika, v níž leží hlavní město Atény.

Podle některých seizmologů, které citovala místní média, dnešní zemětřesení nesouvisí s tragickým zemětřesením, jež postihlo v úterý Albánii. V Řecku jsou zemětřesení poměrně běžná, protože země leží v seismicky aktivní oblasti. Krétu postihlo zemětřesení i letos v červenci, kdy otřesy o síle 5,2 stupně vylekaly řadu místních i turistů, ale větší škody nenapáchaly.

Zobrazit celou diskusi
Další videa