Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Panika a katastrofické záběry po zemětřesení: V Albánii už je nejméně 21 mrtvých a 650 zraněných. Češi nabídli pomoc

Aktualizováno -
26. listopadu 2019
22:42
Autor: ČTK - 
26. listopadu 2019
07:25

Nejméně 21 mrtvých a 650 zraněných si už  vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které v úterý krátce před 04:00 SEČ zasáhlo západ Albánie. Aktualizované údaje sdělily večer albánské úřady. Počet obětí se může dál zvýšit, záchranáři totiž stále prohledávají trosky zřícených budov a stav některých zraněných je kritický. Velké škody utrpěla vesnice Thumanë a přístavní město Drač. Bylo to nejsilnější zemětřesení v Albánii za desítky let. Český velvyslanec v Tiraně ČTK řekl, že Češi, kteří teď v zemi pobývají, jsou v pořádku. Albánská vláda vyhlásila v zemi kvůli neštěstí na středu den smutku.

Velké škody podle agentury AP hlásí vesnice Thumanë a přístavní město Drač, kde s vyprošťovacími pracemi pomáhá armáda. Místní média rovněž informují o několika zřícených bytových domech v blízkosti hlavního města Tirany. Podle Reuters bylo zemětřesení nejsilnější za desítky let. České velvyslanectví v Tiraně sdělilo Radiožurnálu, že Češi v zemi i budova ambasády jsou v pořádku. Jakou paniku zemětřesení vyvolalo, dokládají i záběry zveřejněné na sociálních sítích.

„Kontaktovali jsme všechny české občany, kteří tu žijí dlouhodobě, jakož i ty, kteří se zaregistrovali v systému Drozd. Všichni jsou v pořádku,“ řekl v telefonátu velvyslanec Jaroslav Ludva. Připustil, že v zemi by mohli být i Češi, o kterých velvyslanectví neví, zemětřesení však udeřilo hlavně na pobřeží, kde už turisté nejsou, protože sezona na plážích skončila. Ani Tirana, ani horské oblasti, kde by se případní návštěvníci mohli vyskytovat, přímo zasaženy nebyly.

Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka. Jsou mezi nimi Severní Makedonie, Chorvatsko, Srbsko, Maďarsko, Turecko, Francie a Německo. Do večerních hodin do země přijely záchranné týmy ze sousedního Kosova, Černé Hory, Řecka, ale i z Itálie a Rumunska.

Česko nabídlo Albánii speciální tým Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit. Jedná se o tým, který se specializuje na vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech, zejména po zemětřeseních. Albánská strana zatím nabídku nepřijala, podle mluvčí hasičů Nicole Studené nejprve přijímá pomoc ze zemí, které jsou geograficky blíže.

„Zemětřesení v Albánii vyžaduje okamžitou pomoc. Nabídli jsme speciální tým záchranářů Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit,“ informoval na svém twitterovém účtu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Momenti i Termetit ne Tirane

Příspěvek sdílený Go Albania (@goalbaniaa),

Albánské ministerstvo obrany v aktuální bilanci večer uvedlo, že potvrzeno je 21 mrtvých v Drači a v Thumanë. Podle médií jsou mezi oběťmi nejméně dvě děti. Z trosek se podařilo vyprostit zatím minimálně 45 živých lidí. Ministryně zdravotnictví Ogerta Manastirliuová sdělila, že v nemocnicích je více než 650 zraněných, přičemž minimálně devět z nich je v kritickém stavu.

„Telefonoval jsem s dcerou a neteří. Říkaly, že jsou v pořádku a čekají na vyproštění. Ale nedovolal jsem se ženě ani dalším příbuzným,“ řekl místní televizi News24 jeden z obyvatelů Drače. Stanice odvysílala i záběry lidí, kteří jásali, když se záchranářům podařilo vyprostit živého chlapce z trosek domu, ve kterých dříve nalezli mrtvého člověka.

Agentura ATA informovala, že do záchranných prací a poskytování pomoci se v zasažených místech zapojilo více než 2000 lidí, včetně hasičů, policistů a vojáků. Zatím nikdo neví, kolik lidí v Drači a v Thumanë uvázlo pod troskami.

Americká geologická služba USGS uvedla, že epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo deset kilometrů severně od města Shijak, asi 30 kilometrů od hlavního města Tirany, s ohniskem v hloubce 20 kilometrů. Podle albánského geologického ústavu IGJEUM zemětřesení udeřilo v 03:58 silou 6,3 bodu Richterovy stupnice. Seizmolog ústavu Rexhep Koçi řekl, že do 15:00 následovalo na 250 otřesů s postupně klesající intenzitou. Nejsilnější z nich, který byl zaznamenán kolem 07:00, přesáhl pět stupňů.

Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale i v jižní Itálii, v Severní Makedonii, Kosovu, Černé Hoře či Srbsku. Několik hodin po Albánii zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně i Bosnu, odkud však podle agentur nejsou hlášeni žádní zranění ani větší škody.

Lidé v oblastech, kde byly záchvěvy půdy patrné, utekli z budov do ulic, což byl i případ Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo obyvatele z domů. Když Albánii 21. září zasáhlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 budov, ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let.

Původně byly hlašené čtyři oběti. Jejich počet ale během dne roslt. Jeden člověk zemřel, když při silných otřesech v panice vyskočil z budovy v okrese Kurbin asi 50 kilometrů severně od metropole. Ministerstvo obrany uvedlo, že muž zřejmě reagoval v panice. Další člověk zahynul například v troskách zhroucené budovy v Drači a muž se ženou pak v Thumanë.

Lidé v oblastech, které byly nejvíce postiženy, utekli z domů do ulic, což byl případ i Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo místní obyvatele ven.

Z videí na sociálních sítích je patrné, že v Drači se zřítila nejméně jedna budova. Další záběry ukazují domy s velkými prasklinami a poničenými zdmi. Vládní mluvčí agentuře Reuters řekli, že nejvíc byly poškozeny budovy právě v Drači.

Když Albánii 21. září postihlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 domů, albánské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let.

I proto nabídli rychlou pomoc i Češi. „Zemětřesení v Albánii vyžaduje okamžitou pomoc. Nabídli jsme speciální tým záchranářů Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Rád bych vyjádřil soustrast a účast Albánii, kterou zasáhlo šílené zemětřesení o síle 6,4. Druhé podobně silné za poslední dva měsíce. Nabídli jsme pomoc. Čekáme, co od nás bude Albánie a její premiér Edi Rama pro svou zem potřebovat,“ přidal se premiér Andrej Babiš (ANO).

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud