„Konec zlodějů.“ Demonstranti zaútočili na úřad premiéra, policie je rozehnala slzným plynem

Autor: ČTK - 
16. února 2019
16:07

Policie v Tiraně v sobotu použila slzný plyn proti účastníkům protivládní demonstrace poté, co se snažili násilím dostat do úřadu premiéra Ediho Ramy. Informují o tom agentury. Na protest proti vládě, která je podle demonstrantů zkorumpovaná, přišlo několik tisíc lidí.

Protestující házeli zápalné láhve a petardy a kovovými tyčemi se snažili rozbít dveře u budovy, kde je Ramova kancelář. Dveře podle agentury AP zničili, ale dovnitř se nedostali. Na jednom z plakátů, které odpůrci vlády nesli, bylo napsáno „Toto je konec zlodějů“, na jiném byl portrét Ramy, který připomínal autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Poškodili barevnou plastiku ve tvaru houby od německého umělce Carstena Höllera, kterou u svého úřadu nechal instalovat premiér Rama. Podle portálu exit.al šest lidí utrpělo zranění. Na místě byly stovky policistů.

Evropská unie, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Spojené státy dnešní násilnosti odsoudily. Ministr vnitra Sander Lleshaj vyzval představitele politických stran, aby se od těchto výtržností distancovali.

Dnešní shromáždění svolala středopravicová Demokratická strana. Ta premiéra Ramu ze Socialistické strany, který v čele albánské vlády stojí po druhé funkční období, obviňuje z tajné dohody s organizovaným zločinem. Jeho vláda podle ní zemi uvrhne do bídy a korupce. Opozice žádá, aby vznikl úřednický kabinet, který by zemi dovedl k předčasným volbám.

Rama dnes v Tiraně nebyl. Vydal se na setkání s občany v přístavním městě Vlora na jihozápadě Albánie. Podle agentury AP šlo zjevně o součást kampaně před červnovými komunálními volbami.

tomik007 ( 16. února 2019 19:21 )

A uz som myslel ze to zaclo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud