Pátek 13. září 2024
Svátek slaví Lubor, zítra Radka
Zataženo, déšť 12°C

Audience u císaře, poblázněné davy. Papež v Japonsku mluvil i se zasaženými Fukušimou

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2019
10:31

Papež František během svého třetího dne v Japonsku absolvoval také soukromou audienci u císaře Naruhita, setkání s mladými lidmi v katedrále Panny Marie a na tokijském stadionu vedl mši. Františkův dnešní rušný program v Tokiu zahrnuje také schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Papež František dnes při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie. Výslovně také zmínil požadavek japonských biskupů, kteří po katastrofě z roku 2011 žádali, aby všechny jaderné elektrárny v Japonsku ukončily činnost.

„Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost vůči dalším generacím,“ řekl papež v Tokiu při setkání s oběťmi katastrofy.

„Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie,“ dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu nevyjádřil.

Silné zemětřesení a následná vlna tsunami připravily v březnu 2011 o život v Japonsku na 18.500 lidí. Otřesy také způsobily havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě spojené s obrovským únikem radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí.

Papež František dnes zdůraznil, že je zapotřebí zesílit snahy o pomoc lidem zasaženým zmíněnou katastrofou. „Pomoc postiženým nesmí po počátečním šoku a nasazení postupně slábnout a nakonec se vytratit,“ prohlásil a připomněl, že 50.000 evakuovaných stále žije v prozatímním ubytování a nemohlo se vrátit do svých domovů.

Papež František navštívil Japonsko, dočkal se vřelého přijetí (listopad 2019) Papež František navštívil Japonsko, dočkal se vřelého přijetí (listopad 2019) | Reuters

Papež jako superstar

Papeže v Japonsku přijali velmi vřele. Při setkání s mladými lidmi papež podle agentury AFP působil velmi uvolněně, věnoval se ale i vážným tématům jako šikana, jejíž obětí se stává řada studentů v Japonsku i jinde ve světě. František mimo jiné reagoval na svědectví tří školáků, kteří popsali tlak, jemuž v silně konkurenční japonské společnosti čelí.

Studenti přitom připomněli, že pocity vlastní nedostatečnosti a krutosti ze strany spolužáků některé mladé lidi doženou až k sebevraždě. „Musíme se sjednotit proti šikaně a naučit se říci: Dost!“ prohlásil papež.

V Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, je hlava katolické církve poprvé po 38 letech. V neděli papež navštívil místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. V úterý František svou týdenní asijskou cestu ukončí projevem na japonské katolické univerzitě, kterou založil před sto lety jeho jezuitský řád.

Papež František navštívil Japonsko, dočkal se vřelého přijetí (listopad 2019) Papež František navštívil Japonsko, dočkal se vřelého přijetí (listopad 2019) | Reuters

Zobrazit celou diskusi