Po drastickém zdražení benzinu první mrtví: Íránský duchovní vůdce změnu podpořil

Autor: ČTK - 
17. listopadu 2019
20:10

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí podpořil v neděli rozhodnutí vlády o 50 procent zdražit benzin, které v zemi vyvolalo protesty. Zároveň obvinil odpůrce islámské republiky a zahraniční nepřátele ze „sabotáže“. Zmínil se také o tom, že několik lidí při demonstracích přišlo o život; dosud se přitom oficiálně hovořilo o úmrtí jedné osoby. Podle agentury Reuters o Chameneího vyjádření informovala íránská státní televize.

Demonstrace propukly v řadě měst hned v pátek po oznámeném zdražení benzinu a pokračovaly i v sobotu. Podle agentury IRNA se projevy nesouhlasu projevily nejsilněji v Sírdžánu v provincii Kermán. I když policie měla povoleno střílet pouze do vzduchu, jeden člověk tam přišel o život a několik civilistů bylo zraněno.

V Íránu probíhají demonstrace kvůli zdražení benzínu. Jeho cenu navýšili o 50 procent.V Íránu probíhají demonstrace kvůli zdražení benzínu. Jeho cenu navýšili o 50 procent. | Reuters

„Některé lidi toto rozhodnutí (o zdražení) znepokojilo..., ale sabotáže a žhářství páchají chuligáni, ne náš lid. Kontrarevoluce a nepřátelé Íránu vždy podporovali sabotáže a ohrožování bezpečnosti a dělají to nadále,“ citovala televize nejvyššího íránského duchovního činitele.

„Naneštěstí určité problémy byly způsobeny, několik lidí přišlo o život a některá střediska byla zničena,“ poznamenal rovněž Chameneí.

Na sociálních sítích se v sobotu objevily informace, že kromě jedné oběti v Sírdžánu zemřelo i několik dalších lidí. Stalo se to, když se zásahové síly policie střetly s demonstranty v Teheránu a v desítkách dalších měst poté, co protesty nabyly politického charakteru.

Chameneí v pátek řekl, že zdražení benzinu vychází z hodnocení odborníků a mělo by být respektováno. Zároveň nicméně vyzval vládu, aby zabránila zvyšování cen jiného zboží.

V Íránu probíhají demonstrace kvůli zdražení benzínu. Jeho cenu navýšili o 50 procent.V Íránu probíhají demonstrace kvůli zdražení benzínu. Jeho cenu navýšili o 50 procent. | Reuters

Polooficiální tisková agentura ISNA napsala, že státní bezpečnostní rada v důsledku už dva dny trvajících protestů nařídila omezení přístupu na internet.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

offline ( 17. listopadu 2019 20:52 )

To samé i u nás. Dokud se bude jezdit, tak zdražovat. Dokud nebude mít na benzín do svých bestií Vémola, nebo do svého Veyronu inkvizitor Passer. Pak se konečně všichni sejdeme ve hromadné, veřejné dopravě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud