Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

První den masivních protestů: Policie v Londýně zatkla přes 130 ekoaktivistů

Autor: ČTK - 
7. října 2019
19:00

Ve světových metropolích v pondělí začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Protestní akce se už uskutečnily v novozélandské metropoli Wellington nebo v australském Melbourne. Ráno blokovali aktivisté také ulice Amsterodamu, Londýna nebo Berlína. V nizozemské a britské metropoli proti nim policie zakročila; v Londýně zadržela 135 lidí. Demonstrace a „dny občanské neposlušnosti“, které mají pokračovat následující týden až dva týdny, se čekají například také v Paříži, Kapském městě, Washingtonu nebo Buenos Aires.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion, bojující proti „zločinné“ nečinnosti vlád tváří v tvář klimatické změně, dnes uspořádali protestní akci například ve Wellingtonu, kde se podle agentury AFP připoutali řetězy k růžovému vozidlu, čímž způsobili problémy v dopravě v centru města.

Aktivisté varují před apokalypsou

V Melbourne se demonstranti shromáždili na schodišti před parlamentem státu Victoria k „tiché meditaci“, po níž následoval průvod městem. U protinožců tak začaly blokády, jimiž hodlá hnutí Extinction Rebellion v následujících dvou týdnech v 60 městech celého světa upozornit na hrozící ekologickou „apokalypsu“. Jenom v Austrálii jsou očekávány tisícovky lidí na různých akcích chystaných po celé zemi.

Ve světových metropolích dnes začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Demonstrace v Londýně. Ve světových metropolích dnes začaly několikadenní protesty klimatických aktivistů z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí). Demonstrace v Londýně. | Reuters

Protesty se rozběhly i v Evropě. V Londýně policie na úvod dvoutýdenního protestu zadržela 135 osob. Aktivisté blokovali například most Lambeth Bridge a několik ulic ve vládní čtvrti Westminster.

Organizátoři očekávají, že se akcí v britské metropoli zúčastní až 10 tisíc lidí. Jedna skupinka se před ministerstvem obrany připoutala k maketě jaderné rakety a vyzvala vládu, aby peníze určené na válečné jaderné ponorky Trident raději vynaložila na boj proti klimatické změně.

Aktivisté mohou demonstrovat, pokud nezablokují dopravu

V centru Amsterodamu stovky demonstrantů zablokovaly důležitou ulici poblíž Říšského muzea a začaly si stavět stany. Město přitom protestní akci zakázalo. Policie demonstranty vyzvala k ukončení akce. Policie hodlá demonstrace tolerovat pouze za podmínky, že nebudou blokovat dopravu.

Podle agentury Reuters policie silou odváděla aktivisty, kteří blokovali jednu z důležitých amsterodamských ulic, a zadržela 50 osob, které neuposlechly výzvy, aby demonstraci přesunuly na nedaleké náměstí. Podle Reuters se sešlo na 900 protestujících.

Pokojný protest v Berlíně

V Berlíně přibližně tisícovka lidí zablokovala rušnou křižovatku Grosser Stern s kruhovým objezdem kolem Vítězného sloupu. Protestující rovněž zřídili protestní tábor před budovou kancléřství. Protestující byli téměř za mrazu na berlínské křižovatce už brzy zrána. Podle agentury AP nikdo nebyl zatčen a protest je pokojný. Policie přitom ráno uzavřela pět hlavních silnic, které se sbíhají ke kruhovému objezdu, aby zabránila dopravnímu chaosu. Podle DPA aktivisté u Vítězného sloupu postavili archu, dřevěnou loď, která má upozornit na vymírání druhů.

Berlínský zemský ministr vnitra Andreas Geisel varoval, že úřady by mohly proti demonstrantům rázně zakročit v případě, že se budou dopouštět násilí nebo zasáhnou důležitou infrastrukturu, jako je například letiště. Podle agentury DPA však zatím nejsou informace o žádných incidentech.

pupakk ( 7. října 2019 21:51 )

Rovnou házet do Temže, ať jsou aspoň jednou užiteční.
Jako krmivo pro ryby.

rbwtrnava ( 7. října 2019 21:17 )

podla fotiek kazdy druhy policajt moslim alebo ind, ti na klima nepocuju, radi si udru do belochov

eiben ( 7. října 2019 20:40 )

Okamžitě oprášit vodní děla a připravit k použití

Sibyla ( 7. října 2019 19:52 )

Kolik mají dětí, kdo jim je vychovává? Zahodili mobily, počítače, gumové podrážky, chodí jen pěšky a jí jen jimi vypěstované potraviny? Kde berou oblečení, kde berou signál do mobilů a laptopů? Kdo jim zajišťuje teplo v zimě ? .......
spousta otázek se nabízí

agfor ( 7. října 2019 19:40 )

Jakoupak uhlíkovou stopu zanechala výroba těch červených mundůrů. Neměli by je mít spíš čenobíle svisle pruhované ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud