Oblíbeného exprezidenta zavřeného za korupci nečekaně pustili z vězení. Lula slaví

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2019
22:10

Brazilský soudce v pátek nařídil okamžitě propustit z vězení exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva (74), který si od loňského dubna odpykává trest za korupci. Propuštění umožnil čtvrteční verdikt nejvyššího soudu, podle něhož nesmí nastoupit výkon trestu odsouzený, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Lula byl odsouzen za korupci kvůli tomu, že podle soudu přijal jako úplatek od stavební firmy OAS luxusní byt. Lula obvinění vždy odmítal jako politicky motivovaná, podle něj bylo jejich cílem zabránit mu v návratu do nejvyššího úřadu.

Lula patřil před loňskými prezidentskými volbami k jejich favoritům, v zemi má totiž stále široké řady příznivců. Během své vlády od ledna 2003 do ledna 2011 totiž díky sociálním programům pomohl z bídy milionům lidí. Do vězení musel nastoupit loni v dubnu, což mu znemožnilo kandidovat. Jeho strana pak postavila do voleb jiného kandidáta, jehož porazil krajně pravicový politik Jair Bolsonaro.

Do vězení musel exprezident Lula nastoupit poté, co jeho trest potvrdil a ještě zvýšil odvolací soud. V současné době čeká na rozhodnutí nejvyššího soudu o odvolání. Obviněn je ale i v několika dalších korupčních kauzách a letos v únoru dostal trest téměř 13 let za korupci a praní špinavých peněz.

Lula si na pomoc vzal Rockyho

Krátce poté, co se Lula dozvěděl o potvrzení svého propuštění na svobodu, zveřejnil na sociálních sítích video, na němž cvičí v posilovně. K videu hraje hudba z filmu o boxerovi Rocky Balboovi. V příštích dnech se podle deníku O Globo Lula chystá cestovat po Brazílii a podpořit opozici vůči prezidentovi Bolsonarovi.

Brazilská média připomněla, že propuštění Luly z vězení neznamená jeho rehabilitaci pro kandidaturu ve volbách. To by musel umožnit v jiném řízení nejvyšší soud.

Čtvrteční verdikt nejvyššího soudu může v současnosti využít téměř 4900 vězňů, kteří ještě ve svých procesech nevyčerpali všechny možnosti odvolání. O propuštění ale musí jejich advokáti požádat soudce, který rozhodne každý případ individuálně s ohledem na to, zda odsouzený představuje riziko pro společnost.

Propuštěni nebudou moci být lidé odsouzení za násilné trestné činy, šanci má ale několik desítek úředníků, politiků či manažerů odsouzených v největší korupční kauze v Brazílii zvané Lava Jato (Automyčka).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud