Aktivista vyšplhal na londýnský Big Ben. Vypadal jako Johnson

Autor: ČTK, sab - 
18. října 2019
19:32

V Londýně v pátek pokračovaly protesty ekologického hnutí Extinction Rebellion - Vzpoura proti vyhynutí, ačkoli v pondělí úřady britské metropole akce této skupiny po několika dnech dopravních blokád zakázaly. Jeden aktivista vyšplhal po lešení na věži Big Ben a pověsil na něj dva transparenty. Skupina protestujících se shromáždila před branami Downing Street, kde je pracovna britských premiérů, čemuž předcházela blokáda křižovatky Oxford Circus.

Pátečními akcemi se podle agentury Reuters chýlí ke konci skoro dvoutýdenní mobilizace Extinction Rebellion, během níž aktivisté cílili na vládní budovy, jedno z londýnských letišť nebo na finanční instituce. Od vypuknutí vlny protestů na začátku minulého týdne londýnská policie v souvislosti s těmito akcemi zatýkala více než 1760krát.

Strážci zákona v pátek zasahovali také u areálu britského parlamentu, kterého je Big Ben součástí. Na lešení kolem věže podle organizátorů protestů vnikl 43letý Ben Atkinson, a to s cílem upozornit prostřednictvím transparentů na údajnou „nečinnost vlády ohledně klimatické a ekologické krize“. Muž měl na sobě kostým, který podle médií připomínal britského premiéra Borise Johnsona.

Čtvrť Westminster, kde kromě parlamentu sídlí také řada ministerstev, byla epicentrem pátečních manifestací. Před branami Downing Street aktivisté zpívali se zvednutýma rukama pokrytýma červenou barvou, která symbolizuje krev. „Zvedneme ruce a přijmeme odpovědnost za naše činy. Všichni máme na svých rukách krev,“ citoval zpravodajský web BBC z prohlášení Extinction Rebellion.

Aktivista vyšplhal po lešení na věži Big Ben (18. 10. 2019)Aktivista vyšplhal po lešení na věži Big Ben (18. 10. 2019) | Reuters

Shromáždění ve vládní čtvrti předcházela manifestace na rušné křižovatce Oxford Circus. Protestující uprostřed ní postavili dřevěnou pyramidu a několik z nich se na ní usadilo. Policie je ze struktury sundávala pomocí vysokozdvižné plošiny. Extinction Rebellion uvedla, že si místo na Oxford Street vybrala proto, že tato ulice je „centrem rychlé módy“ a je „silně znečištěna“.

„Podzimní povstání“ této ekologické organizace má pokračovat ještě v sobotu, uvádí BBC. Londýnská policie přitom v pondělí večer akce Extinction Rebellion zakázala a varovala, že účastníci mohou být zatčeni. Skupina tvrdí, že jí nejde o nesmyslné narušování života v metropoli, snaží se prý upozornit na „děsivé“ důsledky klimatických změn. Po britské vládě požaduje urychlení plánů na eliminaci fosilních paliv.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud