Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

15 dní drželi hladovku. Britka vězněná v Íránu i její manžel protest ukončili

Autor: ČTK - 
29. června 2019
18:12

Britská humanitární pracovnice s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, která si v Íránu odpykává pětiletý trest za spiknutí proti íránskému režimu, po 15 dnech ukončila hladovku. S odvoláním na jejího manžela Richarda Ratcliffea, který držel hladovku s ní, o tom v sobotu informoval britský zpravodajský server BBC.

V sobotu ráno jsem přijal telefonát a byla to dobrá zpráva, rozhodla se ukončit hladovku. To znamená, že ji ukončím i já,“ řekl Ratcliffe. „Musím říct, že se mi hodně ulevilo. Začínalo to pro mě být náročné, ale jsem si jist, že pro ni to bylo mnohem těžší,“ řekl BBC. Íránské revoluční gardy na ženu podle něj tlačily, aby protest ukončila.

Na dotaz, čeho hladovkou docílili, Ratcliffe odpověděl, že k íránské ambasádě v Londýně, před kterou protestoval, přišlo jeho ženě vyjádřit solidaritu více než 100 britských poslanců. O případu také psala světová média a kauza si získala větší pozornost i v Íránu, kde si teď lidé podle Ratcliffea uvědomují, že je zapotřebí najít řešení.

Kritika na sociálních sítích

Rattcliffe uvedl, že jeho protest íránské diplomaty v Londýně rozhněval a že ho někteří následně kritizovali na sociálních sítích. Před íránskou ambasádu v Londýně Ratcliffea přišli podpořit šéf labouristů Jeremy Corbyn či ministryně obrany Penny Mordauntová. Corbyn Ratcliffea ujistil, že se pokusí jednat s íránským velvyslancem.

Ratcliffe řekl, že nyní vyhledá lékařskou pomoc a pak se sejde s poslankyní Tulipou Siddiqovou, se kterou bude jednat o tom, zda by mohl Zaghariové-Ratcliffeové pomoci parlament. „Pro všechny u moci je ostuda, že si (manželé) tímto mučením vůbec museli projít. Dostaneme ji domů,“ napsala labouristická poslankyně na twitteru.

Trest už si odpykává 3 roky

Zaghariová-Ratcliffeová, projektová manažerka charitativní organizace Thomson Reuters Foundation, byla zatčena v dubnu 2016 na teheránském letišti, když chtěla i se svou malou dcerou odletět zpět do Británie po návštěvě příbuzných. Žena byla odsouzena k pětiletému vězení, když byla usvědčena ze spiknutí proti íránskému režimu. Ona sama, její rodina i Thomson Reuters Foundation její vinu odmítají.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt vyzval Írán, aby „udělal správnou věc“ a Zaghariovou-Ratcliffeovou propustil. V březnu Hunt vězněné humanitární pracovnici udělil diplomatickou ochranu. Teherán ale dvojí občanství neuznává, a k ženě tak přistupuje jako k čistě íránské občance.

 

Zobrazit celou diskusi
Další videa