Na Ukrajině opět zuří boje. Separatisté zastřelili dva vojáky a metají granáty

Autor: ČTK - 
16. října 2019
10:09

Nejméně dva mrtvé a pět raněných v řadách ukrajinských vojáků si v uplynulých 24 hodinách vyžádalo ostřelování vedené proruskými separatisty na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny. Uvedlo to ve středu velení ukrajinské armády. „Vojenské jednotky Ruské federace a její žoldnéři“ podle armádního komuniké ostřelovali ukrajinské pozice ve 26 případech. Separatisté naopak obvinili armádu z ostřelování předměstí měst Doněck a Jasynuvata z minometů.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Navzdory dohodnutému příměří separatisté palbu vedli podle armády z minometů ráže 82 milimetrů, zbraní bojových vozidel pěchoty, granátometů a střelných zbraní. Aktivní byli také nepřátelští ostřelovači; právě ti si podle listu Ukrajinska pravda připsali dva zastřelené ukrajinské vojáky.

Nynějšímu vyostření situace na frontě předcházela neúspěšná jednání v Minsku o oddělení znepřátelených stran, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za podmínku nového summitu normandské skupiny, sdružující Ukrajinu, Rusko, Německo a Francii.

Zelenskyj nevylučuje schůzi s Putinem

O oddělení jednotek ukrajinské armády a bojovníků samozvaných „lidových republik“ na Donbasu rozhodli počátkem října účastníci mírových rozhovorů v Minsku. První podobná operace se už v červnu uskutečnila u obce Stanycja Luhanska, další dvě měly následovat v lokalitách Zolote a Petrivske. K tomu ale nedošlo, protože podle Kyjeva povstalci neustali v ostřelování ukrajinských pozic. Podobně povstalci svalují odpovědnost na Kyjev.

Vytvoření nárazníkové zóny, ale i uznání samosprávného statusu povstaleckých zón, s nímž Kyjev po dlouhém váhání vyslovil v Minsku souhlas, se mělo stát předpokladem summitu normandské skupiny (Rusko, Ukrajina, Francie a Německo). Schůzka nejvyšších představitelů čtyř zemí může být šancí k definitivnímu ukončení krveprolití v Donbasu, které si od roku 2014 vyžádalo přes 13 000 lidských životů a z domovů vyhnalo přes milion lidí.

Kromě svolání normandského summitu, který se od roku 2016 neuskutečnil, Zelenskyj nevylučuje ani přímé osobní setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonn Blha ( 16. října 2019 17:38 )

Jen ať jim dávají za Oděsu pořád je to málo👍👍

cesky_novinar ( 16. října 2019 13:48 )

prašiví terorističtí blborušáčtí neofašouni

Martina Novkov ( 16. října 2019 12:31 )

NAZOR je to lež, levná ruská propaganda, nestřílí UK. armáda do domů.Z Doněcku pochází moje maminka,Rusaky tam nechtějí,vzacatku chtěly,teď jsou zklamání.A chtějí zůstat v Ukrajině.

nazor ( 16. října 2019 11:54 )

Ti neschopní Ukrajinci je nedokážou vyhodit z vlastní země. To je naprostý nezájem a ignorance něco řešit. Na druhou stranu oficiální ukrajinská armáda střílí do obytných domu, kde žijí nebo žili civilisté, to je také neakceptovatelné, a je pravda ze se o tom moc nepíše, protože to není žádoucí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud