Policie stíhá Čecha (25), který válčil za proruské separatisty: Hrozí mu až 20 let

Autor: ČTK - 
6. 8. 2019
22:54

Česká policie stíhá pětadvacetiletého muže z Karlovarska, který podle ní bojoval v řadách proruských separatistů na východní Ukrajině. Mohl tak spáchat trestný čin teroristického útoku, za který mu v případě odsouzení hrozí až dvacetiletý trest. O případu dnes informoval web Deník N. Podle něj policisté odhalili už přes 15 případů, kdy se Češi zapojili do bojů na ukrajinském Donbase.

Zahájení trestního stíhání v souvislosti s konfliktem na východní Ukrajině potvrdil Deníku N Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. „Jedná se o muže z Karlovarska, který se měl účastnit bojů proti organizované ukrajinské armádě,“ řekl Bílý serveru. Bližší podrobnosti k případu neuvedl.

Podle informací Deníku N muž bojoval za proruské separatisty ve druhé polovině 2015. Posléze se vrátil do Česka a žije na Karlovarsku.

Případ jiného Čecha, který se zapojil do bojů na Ukrajině, řešil letos v květnu soud v Pardubicích. Český voják Erik Eštu čelil obžalobě z terorismu a soud mu nepravomocně uložil podmíněný tříletý trest s odkladem na čtyři roky. Eštu obvinění odmítal. Hájil tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká republika není teroristickou organizací.

Podle Deníku N řeší česká policie už více než 15 podobných případů, a toto číslo se zřejmě bude zvyšovat.

Válka na Ukrajině propukla krátce po ruské anexi Krymu na jaře 2014 a podle údajů OSN si za pět let vyžádala kolem 13.000 mrtvých. Miliony lidí konflikt vyhnal z domovů, část přesídlila do ukrajinského vnitrozemí, jiní se před válkou uchýlili do Ruska.

Od začátku konfliktu na východní Ukrajině bylo vyhlášeno už více než 20 příměří. Zatím poslední dohoda o zastavení palby platí přes dva týdny, přestřelky přesto neustaly.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 7. srpna 2019 11:46 )

A proc ne, ty magore? Oc je horsi zblblej Muslim nez zblblej Katolik??

Taurus70 ( 7. srpna 2019 10:05 )

PPP150W opravdu toto dokazete srovnavat? Hodne zvlastni srovnani urcite rad sledujete CT1 😂😂😂😂

PPP150W ( 7. srpna 2019 06:47 )

No jistě. Podle vás by tedy bylo v pořádku, aby se demokraticky rozhodl a začal bojovat po boku IS. Pak by se v klidu vrátil do ČR a žil by spokojeně až do smrti.

1912 ( 7. srpna 2019 06:03 )

agfor ( 7. srpna 2019 01:50 )

Chlapec udělal chybu - měl se nechat zabít v Afghánistánu za americké zájmy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa