Bral 30 milionů ročně. Šéf zkrachovalé cestovky Thomas Cook: „Neúnavně jsem pracoval“

Autor: ČTK - 
15. října 2019
14:58

Nejstarší cestovní kancelář světa zbankrotovala minulý měsíc. V zahraničí tehdy uvízlo na sto tisíc jejích klientů. Peter Fankhauser, šéf zkrachovalé cestovky Thomas Cook, nyní hájil před parlamentním výborem výši svého platu a tvrdil, že neúnavně pracoval na záchraně společnosti. Zákazníkům, zaměstnancům a dodavatelům se Fankhauser omluvil. Vinu na krachu ale podle něj nese více stran.

Na otázku ohledně svého platu, který v roce 2018 přesáhl milion liber (bezmála 30 milionů Kč), Fankhauser reagoval konstatováním, že o výši svého platu ani odměn nerozhodoval. Dále zmínil, že v roce 2017 mu byla vyměřena odměna 700 000 liber, jejíž vrácení zváží. Necelou třetinu ale dostal v akciích, které nyní nemají žádnou hodnotu.

„Mínění veřejnosti zcela chápu,“ řekl výboru pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii. „Musím nicméně konstatovat, že jsem neúnavně pracoval na úspěchu společnosti a je mi skutečně líto, že se nám nepodařilo dosáhnout (záchranné) dohody,“ dodal.

Fankhauser firmu vedl od roku 2017. Tvrdí, že jeho snaha ji transformovat ztroskotala na příliš vysokém zadlužení cestovní kanceláře. Odpovědnost za bankrot podle něj nese několik stran, které se neúspěšně pokusily o restrukturalizaci.

Thomas Cook zkrachoval poté, co přestal zvládat splácení svého dluhu a nepodařilo se mu získat od britské vlády další půjčku. Vedení zbankrotované cestovní kanceláře tvrdí, že věřitelé a čínský podílník Fosun by za společností stáli, pokud by ji podpořila vláda. Podle té by ale půjčka nevyhnutelný pád jen nakrátko oddálila. S tím však dnes Fankhauser nesouhlasil.

„Jakmile by byla rekapitalizace úspěšně dovršena, ocitli bychom se díky ní v pozici nejlépe financované cestovní společnosti v Evropě,“ řekl výboru.

K neúspěchu obří cestovní kanceláře podle něj obecně přispěla změna zvyklostí zákazníků, ostrá konkurence nízkorozpočtových aerolinek a internetových společností.

Německý letecký přepravce Condor navzdory krachu britské mateřské společnosti Thomas Cook pokračuje v provozu. Německá vláda mu poskytla půjčku. Skandinávská část Thomase Cooka dostala nezávaznou nabídku na převzetí. Britská mateřská společnost vstoupila do likvidace. Její řetězec kamenných poboček koupil minulý týden konkurent.

Video  Expert ke krachu Thomase Cooka: Špatná rozhodnutí a chyběli srdcaři.  - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 15. října 2019 16:00 )

NEUNAVNE DOJIL

tekyla ( 15. října 2019 15:46 )

neunavně jsem pracoval !! podobné naším­,poli­tikum­!!Ta­kový Kalou­sek,Pos­pišil­,Schwar­zenber­k,Gros­,Rát­h,kan­týnské­,Bém kolib­řík,Pa­roubek­,Řebí­ček,No­vák,Něm­cová,­Benda atd jsou to samé!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud