Boris Johnson neustoupí. Brexit bez dohody si chce zajistit u nejvyššího soudu

Aktualizováno -
7. 10. 2019
15:33
Autor: ČTK, tsv - 
7. 10. 2019
11:07

Britský premiér Boris Johnson je připraven obrátit se na nejvyšší soud, aby zajistil, že Spojené království bude moci opustit na konci tohoto měsíce Evropskou unii bez dohody o podmínkách rozluky. Píše o tom deník The Daily Telegraph s odvoláním na vládní zdroje. Zákon proti neřízenému brexitu přitom předsedovi vlády ukládá požádat EU o odklad, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na podobě odchodu Británie ze společenství.

Johnson ale opakuje, že blok o další odklad nepožádá a že jeho země EU opustí v platném termínu 31. října děj se co děj. Zároveň ujišťuje, že zákon proti brexitu bez dohody, který v září prosadil parlament, neporuší. Zjevný rozpor mezitím odmítá komentovat. Vládní zdroje nicméně BBC sdělily, že vláda zná způsob, jak odsunutí brexitu zamezit a současně zákon dodržet.

Britský premiér se zatím snaží přesvědčit představitele ostatních členských zemí EU, aby podpořili nejnovější britský návrh na změnu rozvodové dohody, který se týká odstranění takzvané irské pojistky. V neděli podle mluvčího Downing Street hovořil s portugalským premiérem Antóniem Costou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

EU zatím britský plán přijala spíše vlažně. Podle sobotního vyjádření mluvčí Evropské komise se členské země shodly, že alternativní podoba problematické irské pojistky předložená Británií k uzavření nové brexitové dohody nepovede.

Šéfa Elysejského paláce Johnson podle mluvčího vlády vyzval, aby se zasadil o uzavření brexitové dohody, a zopakoval, že Spojené království blok v každém případě opustí 31. října.

Macron podle BBC uvedl, že sedmadvacítka se rozhodne do konce týdne, zda je možné dohodu uzavřít. Rozhovory mezi unijním vyjednavačem Michelem Barnierem a zástupci Británie by podle hlavy Francie měly nyní „nabrat tempo“, aby se zjistilo, zda je možné dosáhnout dohody, která je „v souladu s unijními zásadami“.

Objevily se také spekulace, že Johnson požádá některý členský stát, aby další odklad vetoval. Prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu totiž vyžaduje souhlas lídrů všech členských zemí EU. The Daily Telegraph v pátek napsal, že Johnson v tomto směru doufá v pomoc ze strany Budapešti. Ministr pro bydlení Robert Jenrick to ale v neděli označil za „tlachy“.

Johnson bude pokračovat v obvolávání dalších unijních lídrů. Obě strany tlačí čas, klíčový unijní summit se uskuteční 17. a 18. října.

Skotský soud zamítl návrh o odkladu brexitu

Soud ve Skotsku dnes odmítl vydat nařízení, které by nutilo premiéra Johnsona požádat o odklad brexitu, pokud se mu nepodaří vyjednat s Evropskou unií „rozvodovou“ dohodu. Informovala o tom britská média. Podle soudu premiér jasně slíbil, že má v úmyslu řídit se zákonem proti brexitu bez dohody, který takovou žádost o odklad předpokládá. Stěžovatelé již avizovali, že se proti rozhodnutí odvolají. Británie by měla EU opustit 31. října, tedy za 24 dní.

Soudce Paul Cullen dnes uvedl, že není „ani nutné ani přiměřené“, aby žádosti vyhověl. Premiér podle něj totiž v dokumentech předložených soudu „uznal, že se musí řídit požadavky zákona z roku 2019 a potvrdil, že má v úmyslu tak učinit“. Soudce se podle svých slov rozhodl i na základě úvahy, že pokud by byl postup premiéra v rozporu s tím, co soudu slíbil, zničilo by to „jeden z klíčových principů ústavního pořádku a vzájemnou důvěru“ mezi soudem a vládou.

Právník Jo Maugham, jeden z trojice lidí, kteří podali žádost ke skotskému soudu, už avizoval, že se proti dnešnímu rozhodnutí už v úterý odvolá ke skotskému odvolacímu soudu. V jiné nedávné brexitové bitvě odvolací soud rozhodl opačně než soud první instance, který dal tehdy rovněž za pravdu Johnsonovi. Nejvyšší soud Spojeného království následně potvrdil verdikt odvolacího soudu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

ivoadler ( 7. října 2019 13:47 )

Držím palce, Borisi. Už je té šaškárny kolem brexitu dost. Všem už to leze krkem.

agfor ( 7. října 2019 12:55 )

Borisi nedej se. Terezka ukázala, že podobrém to s tou bruselskou sebrankou nejde. tak do toho řízni. Jak vás Britům závidíme.

cesky_novinar ( 7. října 2019 11:21 )

původem blboruský parařitní magor Blbis Johnusonovič patří za mříže

Zobrazit celou diskusi
Další videa