Zvrhlá sekta uctívala Slunce. Ve Švýcarsku se upálilo 48 jejích členů

Autor: ČTK - 
4. října 2019
08:22

Osmačtyřicet vyznavačů náboženské sekty Řád chrámu slunce spáchalo před čtvrtstoletím, 5. října 1994, hromadnou sebevraždu v západním Švýcarsku. Mezi mrtvými byli i zakladatelé sekty, homeopat belgického původu Luc Jouret a francouzský finanční magnát Joseph Di Mambro. Ve stejné době zahynuli v Kanadě při požáru dva lidé, o den později nalezla tamní policie další tři těla příslušníků Řádu chrámu slunce.

Sekta, která vznikla v roce 1984, učila, že její členové se po rituální sebevraždě „probudí“ na planetě zvané Sirius. Ti, co „uvěřili“ bizarním teoriím Joureta a Di Mambra, byli překvapivě lidé vysokoškolsky vzdělaní a zámožní. Na vrcholu byl řád na konci 80. let, kdy se počet jeho členů pohyboval kolem 500. Na počátku 90. let se Řád chrámu slunce dostal do podezření, že je propojen s mezinárodním obchodem se zbraněmi. Několik členů sekty bylo zatčeno.

Sebevraždy pokračovaly dál

V roce 1995 byla u Grenoblu v jihovýchodní Francii nalezena ohořelá těla 16 pohřešovaných členů sekty. Těla ležela uspořádána do tvaru hvězdy nohama do středu.

Místo poblíž Grenoblu, kde členové sekty Řád chrámu slunce v roce 1995 spáchali hromadnou sebevraždu.Místo poblíž Grenoblu, kde členové sekty Řád chrámu slunce v roce 1995 spáchali hromadnou sebevraždu. | Reuters

V roce 1997 pak hasiči přivolaní k požáru v domě patřícím členu Řádu chrámu slunce v kanadském městečku St. Casimir objevili těla dvou Francouzek, Kanaďanky a dvou Švýcarů, kteří rovněž spáchali rituální sebevraždu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

agfor ( 4. října 2019 13:16 )

To je ta pravá demokracie, kde si člověk může dělat co chce a ne ta Česká imitace demokracie, která je jen pro pár šašků nahoře.

Monikay ( 4. října 2019 13:00 )

VŠ to nezachrání, pokud je dotyčný cvok

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud