Prezident vyhlásil mimořádný stav. Lidé zablokovali silnice a ochromili Ekvádor

Autor: ČTK - 
4. 10. 2019
00:18

Ekvádorský prezident Lenín Moreno dnes vyhlásil mimořádný stav kvůli protestům, které zablokovaly silnice po celé jihoamerické zemi. Lidé vyšli do ulic kvůli zrušení dotací na pohonné hmoty. Podle agentury Reuters je opatření součástí vládní fiskální reformy, která má přinést celkové úspory ve výši dvou miliard dolarů (zhruba 47 miliard korun).

„Pryč s balíčkem!“ volali protestující s odkazem na opatření, která tento týden vstoupila v platnost. Dnes končí také státní dotace na pohonné hmoty, a tak taxikáři a řidiči autobusů a nákladních automobilů zablokovali silnice v ekvádorské metropoli Quito a také ve městě Guayaquil na tichomořském pobřeží. Zavřena dnes zůstala také autobusová nádraží.

Do blokády silnic kameny či hořícími pneumatikami se zapojili příslušníci domorodých skupin, studenti a odboráři. V Quitu maskovaní demonstranti házeli kameny po pořádkové policii, která použila slzný plyn a nasadila i ozbrojená vozidla.

„Je to časově neomezená akce, dokud vláda nezruší nařízení o dotacích. Ochromíme zemi,“ varoval vůdce autobusových přepravců Abel Gómez.

Vládní představitelé tvrdí, že odstranění palivových dotací bylo nutné k oživení ekonomiky a zastavení pašeráctví s pohonnými hmotami. Moreno, který vyhrál volby v roce 2017, novinářům řekl, že „zvrácená“ podpora, která byla uplatňována 40 let, poškodila hospodářství. Nedovolí prý, aby protesty ochromily Ekvádor.

„Abych zajistil bezpečnost občanů a zabránil chaosu, nařídil jsem národní mimořádný stav,“ oznámil prezident opatření, které omezuje některá práva a armádu opravňuje nastolovat pořádek.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

tomik007 ( 4. října 2019 01:30 )

Uz jsem se lekl ze se to na Bertramce najak vymklo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa