Velká demonstrace u českých hranic: „Pro nácky tu není místo!“

Autor: peb, ČTK - 
24. 8. 2019
18:00

V centru Drážďan se v sobotu brzy odpoledne k plánované protirasistické demonstraci za toleranci zatím sešlo až 20.000 lidí, kteří vytvořili manifestační průvod. Informovala o tom agentura DPA.

Sobotní akce, kterou organizuje sdružení #Unteilbar (Nerozdělitelně) se koná týden před regionálními volbami ve spolkových zemích Sasko a Braniborsko. Organizátoři v saské metropoli očekávají 25.000 účastníků.

Drážďanská demonstrace má celoněmecký charakter. Dorazil na ni například německý ministr financí, sociální demokrat (SPD) Olaf Scholz nebo spolupředsedové krajně levicové strany Levice Bernd Riexinger a Katja Kippingová.  

Řečníci z jednotlivých iniciativ, uměleckých institucí či odborových organizací na Altmarktu, jednom z hlavních drážďanských náměstí, agitovali za otevřenou, svobodnou a solidární společnost. Konec nenávisti a poštvávání, Rasismus není alternativa“ nebo Není tu místo pro nácky stálo na transparentech.

Loni dokázali svolat čtvrt milionu demonstrantů 

Spolek Unteilbar dokázal už loni v říjnu svolat více než 250.000 lidí na demonstraci do Berlína. Bylo to jen několik měsíců poté, co se v ulicích východoněmeckých měst odehrály xenofobní incidenty v reakci na ubodání Němce v Chemnitzu (Saské Kamenici). Ve čtvrtek byl za útok poslán 23letý Syřan na devět a půl roku do vězení. Hlavní podezřelý, mladý Iráčan, je však stále na útěku.

Východní Německo je baštou krajní pravice v čele s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), která se v roce 2017 dostala do Spolkového sněmu a je nyní nejsilnější opoziční stranou. Podle průzkumů by AfD mohla příští neděli zemské volby v Braniborsku i vyhrát.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

satanas ( 25. srpna 2019 12:30 )

No, protiBabis je sporne, to jsou poskoci Sörose ale proti Zemanovi , jak jinak si predstavit "Nacky"? Treba antiruska Propaganda silne pripomina 30ta leta v Reichu!!

apkest ( 25. srpna 2019 10:05 )

sekebo:Hnědé Neonácky Afd podporuje i Klaus, podporovaný Kellnerem.
Tito tzv. nacisté jsou občané nemecka, kteří mají právo proti politice Merkel protestovat. Nebo jsou účastníci protestu proti Babiš taky nacisté?

satanas ( 25. srpna 2019 09:29 )

HEle, nejsi ty samice od CIbulky? To je mimoradnej debYl!!

satanas ( 25. srpna 2019 09:26 )

Nemci se nacku zbavuji a v CEsku dostavaji stale vice prilezitosti jak se zviditelnit!! Nejnovejsi dukaz je zhanobeni pamatky Sovetskych osvoboditelu..Tohle si v NEmecku NIKDO nedovoli! JE to trestne!! V cesku normal..

sekebo ( 25. srpna 2019 06:50 )

Hnědé Neonácky Afd podporuje i Klaus, podporovaný Kellnerem

Zobrazit celou diskusi
Další videa