Čaputová vytáhla v Německu kostýmek s výrazným páskem. A promluvila o invazi

Aktualizováno -
21. 8. 2019
18:55
Autor: ČTK, tsv, tva - 
21. 8. 2019
13:29

Jak sama upozorňuje, vzhled je důležitý a u političek obzvlášť sledovaný, myšlenky však důležitější. A tak slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Německu na červeném koberci zaujala nejen černým kostýmkem s výrazným páskem. Zavzpomínala totiž na éru komunismu - na rozdělení země na SRN a NDR, před odletem do Berlína pak i na sovětskou invazi v roce 1968 a příjezd tanků, které vtrhly do Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Čaputovou v Berlíně přivítal prezident Frank-Walter Steinmeier. Odpoledne se sešla i s kancléřkou Angelou Merkelovou. 

Život ve svobodném a demokratickém státě není samozřejmostí, ale vzácnou hodnotou, která byla vykoupena nemalými oběťmi, uvedla ve středu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k výročí vojenské okupace Československa v roce 1968. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do někdejšího společného státu Čechů a Slováků odsoudil v prohlášení také předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle premiéra Petera Pellegriniho je zmíněné výročí připomínkou hrdinství i selhání.

Kromě prezidenta Steinmeiera se Čaputová ve středu v Berlíně setkala i s kancléřkou Angelou Merkelovou. Na její dotaz ji ujistila, že vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka je nezávislé a zodpovědné a směřuje k odhalení pachatelů a jejich potrestání.

„Sázíme na Slovensko“

Kancléřka stejně jako prezident Steinmeier podle Čaputové „sázejí na Slovensko“ a dali najevo přesvědčení, že Slovensko může „sehrát důležitou úlohu při sbližování našeho regionu se zbytkem Evropské unie“.

Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Polskem tvoří visegrádskou skupinu, která má v řadě věcí rozdílné názory než vedení EU v Bruselu. Jedná se zejména o problém migrace a případné přerozdělování migrantů.

Čaputová rovněž sdělila, že se s Merkelovou shodla na tom, že je třeba setrvat na jednotné pozici ohledně dohody o odchodu Británie z EU. „Brexit je ukázkovým výsledkem populismu, kterému čelíme ve vícero zemích, a to, co určitě potřebujeme, je brexit s dohodou, a ne bez dohody,“ řekla slovenská prezidentka.

Čaputová připomněla sjednocení Německa

Stejně jako německá hlava státu Steinmeier si i Čaputová přeje, aby Evropa byla i přes nadcházející odchod Británie z Evropské unie jednotná a silná.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se setkala 21. srpna 2019 v Berlíně s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se setkala 21. srpna 2019 v Berlíně s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. | ČTK

„V Evropě není země, která by měla tolik zkušeností s překonáváním rozdělení jako právě Německo. Německo ví, jak nesmírně těžké, ale důležité je hledat to, co nás spojuje. Německou zkušenost dnes potřebujeme přenést i do celé Evropské unie,“ uvedla Čaputová, podle níž je to nutné zejména v době, kdy se znovu mluví o rozdělení na nové a staré členské země, na východ a západ, na sever a jih.

Do Berlína zamíří Čaputová i Zeman

Slovenská prezidentka svými slovy narážela i na znovusjednocení Německa po pádu Berlínské zdi 9. listopadu 1989, jehož 30. výročí si letos v německé metropoli spolu se Steinmeierem, českým prezidentem Milošem Zemanem i prezidenty Polska a Maďarska připomene rovněž i ona sama.

Památku obětí zdi v centru německého hlavního města uctila už dnes. K událostem před 30 lety, k nimž vedle pádu berlínské zdi patřila i sametová revoluce v Československu, se dnes krátce vrátil i Steinmeier. Je přesvědčen o tom, že volba Čaputové slovenskou prezidentkou je také výrazem toho, že naděje na změnu spojené s rokem 1989 jsou dodnes živé. „To platí na Slovensku i jinde v Evropě,“ míní.

Video Zuzana Čaputová na státní návštěvě na Hradě - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Agent_007 ( 22. srpna 2019 05:33 )

Oblečená jako na funus.

slovan1954 ( 21. srpna 2019 21:50 )

gabreta: Múúú,ty krávo nebeská!

gabreta ( 21. srpna 2019 20:43 )

To fakt není, co závidět!! Ze srdce vám jí přejeme, jako splátku za Husáka!!

ruda43 ( 21. srpna 2019 20:22 )

Kdo by taky lez do takový žumpy,že jo..Snad jenom sebevrah..

adeso ( 21. srpna 2019 19:47 )

zalez s tou svou krasavou

Zobrazit celou diskusi
Další videa