Zeman se na Čaputovou těší. Herman závidí a chce zpátky Československo

Autor: ČTK, trm - 
31. března 2019
09:29

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš poblahopřáli Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a těší se na setkání v Česku. Věří, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské skupiny zůstanou nadstandardní. Na twitteru to dnes ráno uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Čaputové ke zvolení gratulovala i řada českých politiků. Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) Slováci jejím zvolením jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy.

„Blahopřejeme Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Věříme, že česko-slovenské vztahy a spolupráce Visegrádské čtyřky zůstanou nadstandardní. Těšíme se na setkání v České republice!“ napsal Ovčáček.

Čaputová po zvolení na dotaz Blesk Zpráv řekla, že naváže na tradici a její první zahraniční cesta povede do České republiky. „Českou republiku vnímám jako bratrský národ. Prezidenta (Miloše) Zemana respektuji jako legitimně zvoleného prezidenta,“ řekla Čaputová na novinářský dotaz. Zeman minulý týden přijal jejího soupeře Maroše Šefčoviče a popřál mu úspěch v prezidentských volbách.

 

„Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku,“ napsal Babiš na twitteru. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. „Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci,“ dodal český premiér, který je rodákem z Bratislavy.

„Srdečně gratuluji paní Zuzaně Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky Slovenské republiky!“ napsal v noci ministr Petříček na twitteru. Čaputové k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval také předseda ODS Petr Fiala. „Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili,“ dodal.

Blahopřání na twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. „Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí!“ napsal Pospíšil na twitteru.

 

Podle bývalého ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) mohou Češi Slovákům Čaputovou závidět. „Neobnovíme Československo? Když se podívám k našemu Hradu, tak nevím, zda by do toho Slováci šli? Můžeme jim jen závidět. Gratuluji, Zuzano!“ glosuje Herman.

Rýpnutí do české hlavy státu si neodpustil ani předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Blahopřeji Slovensku k historicky první ženě v úřadu prezidenta republiky. Nepochybuji, že to bude skvělá hlava státu a upřímně jí přeji mnoho sil a úspěchů. Věřím, že nejpozději za 4 roky si stiskne ruku s prezidentem ČR, na kterého budeme hrdí,“ napsal na twitteru.

Video  Kiska: Mnoho krajin nám závidí, že jsme si zvolili prezidentku  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 1. dubna 2019 14:33 )

Anci,,Snad ti nemusim vyhledavat ty, co tu vykrikuji ze "To neni muj prezident""! To ti da min prace tu na diskuzich najit nez abych ja hledal neco, coz by melo byt -a snad i je pravida pravdouci..V jednom pravdu mas--jemu nezbyva nez i primitivy-aspon formalne "reprezentovat"..Takovy je osud..A ze vseho nejhorsi jsou primitivni pokrytci..Ti vam vlezou vsude a vsude jen skodi..Bye, bye!!

pooresh ( 1. dubna 2019 13:43 )

A Protektorat?

pooresh ( 1. dubna 2019 13:35 )

To mas tak,narod,ktery si zvoli takove individuum za prezidenta,ten moc kamaradu nema!

pooresh ( 1. dubna 2019 13:31 )

Ten chory starec se tesi na kazdeho,ktery si poslechne jeho nejapne blafy!

anna1234 ( 1. dubna 2019 11:58 )

.. nebudu se tu s tebou dohadovat kdo je a není primitiv, to by byla ztráta času a myslím, že to není důstojné ani pro mně ani pro tebe Ale už podruhé tu od tebe čtu, že prezident NĚKTERÉ občany republiky nezastupuje a to je nesmysl. On totiž má v prezidentské přísaze: "Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho!!!! lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." Snad ti nemusím vysvětlovat co znamená V ZÁJMU VŠEHO LIDU Přísahu si můžeš dohledat na netu, abys nemyslel, že si něco vymýšlím. Pěkný den

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud