V Hongkongu eskalují protesty. Policie na kamení odpověděla slzným plynem
V Hongkongu opět vyšly do ulic desetitisíce lidí demonstrovat za demokratické reformy. Policie použila slzný plyn poté, co část z nich házela kameny na policejní stanici. V sobotu o tom informovala agentura AP. Demonstrace v Hongkongu trvají už dva měsíce, původně poklidné manifestace v posledních týdnech mnohdy přerůstají v násilné střety s policií, která je obviňována z nepřiměřených zásahů.
Podle organizátorů se sobotní demonstrace v Hongkongu účastnilo na 120 tisíc lidí. Pochod městem začal odpoledne místního času ve čtvrti Mong Kok, která byla centrem protestů už v roce 2014. Lidé v sobotu nesli transparenty, na nichž stálo například: „Připravují mě postupně o mé svobody a lidská práva!“ Nesli také nápisy s výzvou k pondělní stávce.
Po skončení krátkého povoleného pochodu se někteří z demonstrantů rozptýlili do ulic, kde demonstrace povolena nebyla. Policie předtím varovala, že, kdo se odchýlí od trasy povoleného pochodu, porušuje zákon.
Sešli se i odpůrci protestů
Část demonstrantů způsobila chaos v dopravě, když asi hodinu blokovala vstup do širokého silničního tunelu, který spojuje pevninskou část Hongkongu s ostrovní. Skupiny demonstrantů také stavěli na některých ulicích barikády, uvedla AP. Část z nich házela dlažební kostky na policejní stanici. Policie použila slzný plyn a vyzvala demonstranty, aby se rozešli.
V Hongkongu se v sobotu shromáždily i tisíce lidí, kteří s protesty nesouhlasí. Podle organizátorů této akce v parku Victoria Park jich přišlo 90 000, policie odhadla jejich počet na 26 000. „My jsme opravdoví obyvatelé Hongkongu, nejsme stejní jako ti násilníci v černých tričkách,“ řekl jeden z účastníků demonstrace oblečený naopak v bílém.
Demonstranti požadují demokratické reformy
Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila a začátkem července návrh označila za mrtvý. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.
Demonstrace mají pokračovat i v neděli a na pondělí je plánována stávka, účast v ní už přislíbily některé organizace a odborové svazy, uvedla BBC.
Tanky a bude klid z debilama.