V Hongkongu eskalují protesty. Policie na kamení odpověděla slzným plynem

Autor: ČTK, tva - 
3. 8. 2019
18:55

V Hongkongu opět vyšly do ulic desetitisíce lidí demonstrovat za demokratické reformy. Policie použila slzný plyn poté, co část z nich házela kameny na policejní stanici. V sobotu o tom informovala agentura AP. Demonstrace v Hongkongu trvají už dva měsíce, původně poklidné manifestace v posledních týdnech mnohdy přerůstají v násilné střety s policií, která je obviňována z nepřiměřených zásahů.

Podle organizátorů se sobotní demonstrace v Hongkongu účastnilo na 120 tisíc lidí. Pochod městem začal odpoledne místního času ve čtvrti Mong Kok, která byla centrem protestů už v roce 2014. Lidé v sobotu nesli transparenty, na nichž stálo například: „Připravují mě postupně o mé svobody a lidská práva!“ Nesli také nápisy s výzvou k pondělní stávce.

Po skončení krátkého povoleného pochodu se někteří z demonstrantů rozptýlili do ulic, kde demonstrace povolena nebyla. Policie předtím varovala, že, kdo se odchýlí od trasy povoleného pochodu, porušuje zákon.

Sešli se i odpůrci protestů

Část demonstrantů způsobila chaos v dopravě, když asi hodinu blokovala vstup do širokého silničního tunelu, který spojuje pevninskou část Hongkongu s ostrovní. Skupiny demonstrantů také stavěli na některých ulicích barikády, uvedla AP. Část z nich házela dlažební kostky na policejní stanici. Policie použila slzný plyn a vyzvala demonstranty, aby se rozešli.

Policie rozháněla demonstranty v Hongkongu i slzným plynem (3. 8. 2019)Policie rozháněla demonstranty v Hongkongu i slzným plynem (3. 8. 2019) | ČTK

V Hongkongu se v sobotu shromáždily i tisíce lidí, kteří s protesty nesouhlasí. Podle organizátorů této akce v parku Victoria Park jich přišlo 90 000, policie odhadla jejich počet na 26 000. „My jsme opravdoví obyvatelé Hongkongu, nejsme stejní jako ti násilníci v černých tričkách,“ řekl jeden z účastníků demonstrace oblečený naopak v bílém.

Demonstranti požadují demokratické reformy

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila a začátkem července návrh označila za mrtvý. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Demonstrace mají pokračovat i v neděli a na pondělí je plánována stávka, účast v ní už přislíbily některé organizace a odborové svazy, uvedla BBC.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Nezadat ( 4. srpna 2019 08:13 )

Tanky a bude klid z debilama.

starypes ( 4. srpna 2019 04:08 )

To je špatně! Kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem.

anonym01 ( 3. srpna 2019 20:39 )

POSLETE TAM FOLDYNU!

Zobrazit celou diskusi
Další videa