Brexit bez irské pojistky. Johnson nabízí náhradní řešení

Autor: ČTK - 
2. října 2019
20:31

Británie představila své náhradní řešení za problematickou irskou pojistku, která je součástí brexitové dohody. V textu, který označila za realistický kompromis pro obě strany, místo ní navrhla jiná opatření a ujistila, že nepovedou k celním kontrolám přímo na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a vzniku nové celní infrastruktury.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v telefonátu s britským premiérem Borisem Johnsonem uznal pokrok, ale upozornil na přetrvávající problémy. Podobně se vyjádřil hlavní unijní brexitový vyjednavač Michel Barnier.

Klíčový je přitom především postoj Irska, jehož premiér Leo Varadkar zhodnotil následný telefonát s Johnsonem o návrhu Londýna jako „konstruktivní a užitečný“. Britský plán podle něj nicméně zcela nenaplňuje účel, který měla irská pojistka mít – tedy zajistit hladký režim mezi Irskem a britským Severním Irskem po odchodu Británie z EU a zabránit návratu sektářského násilí v Severním Irsku. Varadkar dodal, že jej prostuduje a poradí se s ostatními unijními lídry.

Pojistka, kvůli níž brexitová dohoda opakovaně neprošla britským parlamentem, má být podle představ britské vlády z dokumentu vyňata. Kontroverzní opatření chce Londýn nahradit směsicí kontrol v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici.

Plán počítá mimo jiné s tím, že Severní Irsko by nezůstalo v celní unii s EU, ale po dobu čtyř let by fakticky setrvalo v unijním jednotném trhu pro zemědělské a průmyslové zboží. Severoirský regionální parlament by měl podle návrhu právo se k plánu vyslovit a poté každé čtyři roky hlasovat o tom, zda v tomto režimu setrvat, nebo z něj odejít.

Britská média si všímají, že návrh – čtyřstránkový dopis Junckerovi a sedmistránkové vysvětlující poznámky – Londýn nepředstavil jako „konečnou nabídku“, ale naopak naznačil ochotu dále jednat. Obě strany však tlačí čas, platný termín brexitu je 31. října a 17. října se uskuteční unijní summit, který bude o odchodu Británie jednat.

Britský premiér opakovaně zdůrazňuje, že jeho země blok opustí v dohodnutém datu. Podle něj si celý svět přeje „pokojné a rozumné“ rozuzlení vleklé snahy jeho země odejít z EU, kterou odstartovalo referendum z června 2016. „A proto z EU odejdeme 31. října, ať se stane cokoli,“ zdůraznil znovu Johnson v projevu na sjezdu své Konzervativní strany.

Podle Junckera přináší návrh Londýna pozitivní kroky například ve věci kontrol zboží přepravovaného mezi Británií a Severním Irskem. Celkovou otázku celního uspořádání je ale podle něho nutné dále vyřešit. Návrh, jehož právní text zveřejněn nebyl, prozkoumají unijní právníci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud