Vnuk exprezidenta zešílel z drog. Hrozil sebevraždou, policistu pokousal do krve

Autor: Darina Jíchová - 
19. 9. 2019
12:50

Aisultan Nazarbajev (29), vnuk bývalého dlouholetého prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva (79), který se letos po 29 letech u moci vzdal prezidentského křesla, do krve pokousal britského policistu. Strážník se domnívá, že Kazacha nachytal při vloupání. K útoku došlo dva dny poté, co ho policie zachraňovala v londýnském hotelu. Nazarbajev vyhrožoval, že vyskočí z balkonu, informoval deník Daily Mail.

Londýnská policie vyšetřuje případ vnuka kazašského exprezidenta, toho strážník Ross Sambrook v červnu nachytal v bytě v londýnské luxusní čtvrti Covent Garden. Byt očividně Nazarbajevovi nepatřil, při zatýkání došlo k potyčce s policistou a Kazach svého protivníka pokousal. Sambrook si ze souboje odnesl hlubokou krvavou ránu na levé ruce.

Jen dva dny před tím měl Nazarbajev další „oplétačky“ s londýnskou policií, strážníci byli přivoláni do hotelu Plaza v centrálním Londýnu. Nazarbajev vyhrožoval, že vyskočí z balkonu svého hotelového pokoje.

Aisultan Nazarbajev (29), vnuk bývalého dlouholetého prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva (79). Na snímku s dědou.Aisultan Nazarbajev (29), vnuk bývalého dlouholetého prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva (79). Na snímku s dědou. | Instagram Aisultana Nazarbajeva

Kazachstán plně spolupracuje

Celou kauzou kolem Nazarbajeva se zabývá obvodní soud v Southwark, vnuk kazašského exprezidenta je obviněn z napadení a pokusu o vloupání. „Dva dny před pokusem o vloupání a násilným napadením, byl obžalovaný zapleten do dalšího incidentu,“ oznámil před soudem prokurátor Gregor McKinley.

„Jsme si vědomi toho, že obžalovaný má vztahy s kazašskou vládou, že je vnukem tamního exprezidenta. V současnosti se jedná o tom, zda bude deportován a zda mu bude zamezen vstup do Británie,“ pokračoval McKinley. Obhájce Nazarbajeva Alisdair Williamson uvedl, že kazašská vláda plně spolupracuje s probíhajícím vyšetřováním a že se zavázala, že Nazarbajevovi po zadržení nevystaví nový pas. Kazachstán svému slovu dostál.

„Je to zvláštní situace, policie načapala obžalovaného v bytě, který mu nepatřil. Jeho majitelka vypověděla, že muži nezná. Přestože nebylo nic odcizeno, došlo ke škodě za téměř 146 tisíc korun,“ vyjádřil se k případu McKinley. Předsedající soudce Martin Beddoe odmítl propustit Kazacha na kauci, místo toho svolil k tomu, aby Nazarbajev nastoupil na odvykací kúru.

Vnuk exprezidenta nastoupil na odvykačku 

„Obžalovaný je těžce závislý na drogách, projevují se u něj deprese. Dvakrát vyhrožoval, že se zabije, nejprve ve svém hotelovém pokoji, pak na balkonu bytu v Covent Garden. Při zatýkání kladl odpor, jednoho strážníka pokousal, nakonec museli policisté použít taser,“ popsal incident prokurátor.

„Máme důkazy o tom, že obžalovaný je dlouhodobě závislý na tvrdých drogách,“ doplnil McKinley. Nazarbajev před soudem drogové problémy připustil, doznal se k tomu, že to není poprvé, co někomu, případně sobě, kvůli závislosti způsobil zranění, nebo poškodil něčí majetek. Přijal rozhodnutí soudu a nastoupil do léčebny, další soud ho čeká 18. října, kdy si vyslechne rozsudek.

 

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa