Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Na počest Zemanova přítele přejmenovali hlavní město. Kazaši mají nově Nur-Sultan

Aktualizováno -
23. března 2019
13:27
Autor: ČTK - 
23. března 2019
11:16

Nový prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev podepsal výnos, kterým se oficiálně mění název hlavního města středoasijské země z Astany na Nur-Sultan. Oznámila to dnes kazašská a ruská média s odvoláním na prezidentskou kancelář. Iniciátorem změny názvu metropole na počest prvého prezidenta země Nursultana Nazarbajeva, který 19. března nečekaně odstoupil z funkce, byl právě Tokajev.

Ve čtvrtek a v pátek se odehrály proti přejmenování hlavního města protesty, při kterých policie pozatýkala v Astaně a největším městě Almaty desítky lidí, připomněla agentura Interfax.

Město původně vzniklo v roce 1830 jako kozácká osada Akmolinsk, kterou sovětští komunisté v roce 1961 přejmenovali na Celinograd. V letech 1992 až 1998, tedy již v nezávislém Kazachstánu, se město jmenovalo Akmola. Po Nazarbajevově rozhodnutí přesunout sem hlavní město z Almaty (dříve Alma-Aty) se dočkalo v květnu 1998 názvu Astana, což v kazašském jazyku znamená prostě hlavní město.

Nazarbajev vládl 28 let

Osmasedmdesátiletý Nazarbajev, který středoasijské zemi vládl od roku 1991, svou rezignaci zdůvodnil nutností příchodu nové generace lídrů. Prezidentský úřad opustil 20. března, kdy funkci převzal 65letý Tokajev. Moci se ale Nazarbajev nevzdal: ponechal si funkci šéfa bezpečnostní rady státu a zůstává vůdcem de facto monopolní vládní strany Světlo vlasti. Ponechal si i titul otce národa, zakotvený v ústavě.

Mnozí pozorovatelé vidí ve formální změně v prezidentském křesle přípravu na předání moci do rukou Nazarbajevovy nejstarší dcery Darigy, která mezitím postoupila na předchozí Tokajevovo místo v čele horní komory parlamentu, tedy z hlediska ústavy se dostala do druhé nejvýznamnější funkce po hlavě státu.

bre-burda ( 23. března 2019 14:49 )

Bezva nápad. Praha by mohla být třeba Havlovo nad Vltavou, nebo Klausohrad, případně Zemanice. Gottwaldov sice nevydržel, ale Benešov máme pořád.

bre-burda ( 23. března 2019 14:49 )

Bezva nápad. Praha by mohla být třeba Havlovo nad Vltavou, nebo Klausohrad, případně Zemanice. Gottwaldov sice nevydržel, ale Benešov máme pořád.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa