Jedl jenom hranolky a párky. Mladík (19) oslepl a ohluchl, neměl dostatek vitaminů

Autor: Mii - 
4. září 2019
19:46

Bezprecedentní případ, který vyděsil řadu lékařů, se odehrál v britském městě Bristol. Místní mladík (19) ve velmi nízkém věku ztratil zrak i sluch a dlouho nebylo jasné proč. Nakonec se ukázalo, že za to mohla jeho dieta – jedl pouze hranolky, brambůrky a párky, což mu způsobilo takový nedostatek vitaminů, že jeho tělo začalo kolabovat. Informuje o tom server Telegraph.

O zdravotním stavu mladíka promluvila jeho matka, která přiznala, že situaci podcenila. První problémy podle ní začaly, když jejímu synovi bylo sedm let  už tehdy odmítal jíst cokoli jiného než brambůrky jedné konkrétní značky, párky, hranolky, šunku a bílé pečivo.

„Všimla jsem si toho, když se vracel domů ze základní školy a jeho svačina byla netknutá,“ prozradila žena. „Udělala jsem mu pěkné sendviče s jablkem nebo jiným ovocem, ale nic z toho nesnědl. Časem začali mít obavy i učitelé,“ popisovala.

Jeho sourozenci podle ní žádný podobný problém neměli. Syn ale vypadal zdravě a úplně jako oni, tak příliš nepanikařila. „Vždycky byl hubený, proto jsme to neřešili z hlediska váhy. Neustále slýcháte, jak nezdravé jídlo přispívá k obezitě, ale on byl jako tyčka,“ řekla matka.

Nicméně jak šel čas, začalo se ukazovat, že mladík problémy má. Ve věku 14 let začal ztrácet sluch a později zrak, nyní o smysly přišel kompletně. Nedostatek vitaminů a minerálů se na něm projevil jako výživová optická neuropatie. „Nemohli jsme tomu uvěřit, když mi řekli, co se stalo. O zrak přišel velice rychle a dnes je z právního hlediska slepý. Poškození nelze vyléčit, je to noční můra,“ zoufá matka.

Oči i uši výživu potřebují

Jak později zjistili lékaři, mladík trpí poruchou, které se říká restriktivní porucha příjmu potravy (ARFID). Ta zejména u dospívajících dětí způsobuje, že odmítají jídlo s určitou texturou, vůní, vzhledem nebo teplotou. Problém je třeba řešit podobně jako jiné poruchy příjmu potravy, ale u bristolského muže zašla příliš daleko.

Mladík je sice již na léčení, ovšem zrak ani sluch mu to nevrátí. „Nemá žádný sociální život. Po střední škole chtěl jít na univerzitu studovat IT, ale musel skončit, jelikož nic neviděl a neslyšel,“ nastínila neveselé vyhlídky matka. Syn podle ní stále odmítá jíst jiné jídlo, výživa se mu zlepšila jen díky vitaminovým injekcím.

„Pokud takové chování začne v dětství, obvykle pokračuje až do dospělosti. V tomto případě nebyl až takový problém fakt, že jídlo bylo zpracované, ale že nejedl vůbec nic jiného,“ sdělil lékař Denize Atan, který se o muže stará. „Živiny jsou extrémně důležité pro zrak a sluch, ale lidé si to často neuvědomují,“ zdůraznil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tom7tom ( 4. září 2019 23:05 )

To je smutné. Jako volič ANO.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud