Matka prosí o slitování pro Džihádistu Jacka. Její nadějí by mohla být Kanada

Bojovníci ISIS, (ilustrační foto).
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
24. 8. 2019
09:50

Sally Laneová, matka čtyřiadvacetiletého Brita Jacka Lettse, který v roce 2014 utekl do Sýrie a který vyznává doktríny teroristické organizace Islámský stát (ISIS), chce pro syna slitování. Mladík, kterému média přiřknula přezdívku Džihádista Jack, je podle ní obětí „honu na čarodějnice“. Džihádista je vězněn v kurdském vězení a před několika týdny přišel o britské občanství, uvedl deník Daily Mail.

Žádost Laneové v Británii zvedla vlnu pobouření, většina veřejnosti včetně vlády v zemi jejího syna nechce. Džihádista Jack šokoval, když v rozhovoru pro stanici BBC přiznal, že byl připravený spáchat sebevražedný atentát. K islámu konvertoval jako šestnáctiletý, v minulosti trpěl obsedantně kompulzivní poruchou a Tourettovým syndromem.

Matka: Vláda z něho udělala oběťního beránka

V roce 2014 odjel do Kuvajtu a následně do Sýrie. Tvrdil sice, že se k ISIS nepřidal, až fanaticky však vyznává nejen právo šaría, ale i propagandu chalífátu. O tři roky později byl zajat kurdskou milicí YPG při pokusu o útěk do Turecka, Džihádista Jack je v současnosti vězněn na severu Sýrie. Od svého zajetí prosí o návrat domů, tomu jedním za svých posledních činů ve funkci ministra vnitra zabránil Sajid Javid, který mladíka zbavil britského občanství, což velice zasáhlo matku džihádisty.

„Vláda si z něho udělala obětního beránka,“ sdělila Laneová reportérům Daily Mailu, nechala se rovněž slyšet, že „udělá všechno pro to, aby pro syna získala občanství zpět“. Rodiče Džihádisty Jacka byli odsouzeni za financování terorismu kvůli tomu, že se synovi snažili několikrát poslat peníze. Letos v červnu jim za to soud udělil 15měsíční trest vězení s roční podmínkou.

Sousedé mají jasno: Letts je fanatik

Sousedé Laneové ale pro jejího syna nemají žádné sympatie. „Jejich syn je fanatik a terorista ISIS, chtějí, abychom ho litovali,“ řekl novinářům jeden z obyvatel Oxfordshireu, odkud džihádista pochází. Pochopení pro snahu Laneové nemá ani britská vláda. „Jack Letts představuje teroristickou hrozbu pro Velkou Británii. Odebrání britského občanství bylo založeno na doporučení právníků, vládních úředníků a zpravodajských služeb,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra.

Džihádista Jack má po otci, Jonhu Lettsovi, ještě kanadské občanství, Laneová se tedy společně s manželem snaží přesvědčit kanadskou vládu, aby syna přijala. Kanadský ministr pro veřejnou bezpečnost Ralph Goodale potvrdil, že jeho země nemá v úmyslu džihádistu repatriovat.

V Kanadě by mohl uniknout vězení

Laneová oznámila, že s manželem chystají kampaň, aby syna dostali ze syrského vězení. Naději vkládá do Kanady. „S manželem dělalo rozhovor několik kanadských deníků, do země pojedeme osobně, abychom veřejnosti a vládu přesvědčili, aby syna zachránili,“ uvedla Laneová.

Cesta do Kanady by pro Džihádistu Jacka byla výhodnější než návrat do rodné Británie, v kanadském trestním právu totiž existuje skulinka, které kdyby využil, unikl by soudu, vysvětlil právník John McKay. „Jako země jsme mezi kladivem a kovadlinou. V zákoníku je jasně dáno, že abyste mohl být souzen za terorismus, musíte opustit Kanadu. Což Letts neučinil, odjížděl z Británie, kde s dvojím občanstvím žil,“ řekl právník.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Jan Brandis ( 25. srpna 2019 09:18 )

Kanada je už taky slušně mimo.

marmat ( 24. srpna 2019 15:34 )

Je velmi pravděpodobné, že "opičí láska matky" by jejímu synovi nebyla absolutně po chuti...Jakc vyhrál svůj JACK-POT a vytáhnul si Černého Petra už na cestu...

Vox-populi ( 24. srpna 2019 10:18 )

Proč jako psa? Pes má 100000000 větší Ce u než tohle monstrum🤮

Vox-populi ( 24. srpna 2019 10:14 )

Každého z nich! Jsou plný nenávisti, lidský odpad islámský teroristický!

padouch236 ( 24. srpna 2019 09:59 )

Pokud byl aktivní zabiják, jako všichni, bez milosti pověsit...

Zobrazit celou diskusi
Další videa