Patrizii v exotickém ráji pokousala opice. Za vakcínu proti vzteklině po ní chtějí 120 tisíc

Autor: Mii - 
18. 7. 2019
11:50

Lehčí o 127 tisíc korun odjížděla z Bali australská profesionální fotografka Patrizia Accoglienzová. Když se procházela vyhlášeným opičím lesem, skočil jí na záda ohromný makak a kousl ji do krku. Okamžitě běžela do nejbližší lékařské kliniky, kde si vyslechla drsnou zprávu – ošetříme vás, ale bude vás to dost stát. Informuje o tom server news.com.au.

Opičí les v Ubudu, oficiálním názvem Ubud Sacred Monkey Forest Sanctuary, je populární turistickou atrakcí na Bali. Na území zhruba deseti kilometrů čtverečních tu žije přes 750 makaků jávských, o které se stará tým ošetřovatelů. Návštěvníci tu najdou také několik chrámů. Ročně do lesa zavítá přes 120 tisíc lidí.

Letos se ho během svého výletu do indonéského ráje rozhodla navštívit i Accoglienzová, profesí fotografka. Jednu z opic si fotila, když najednou ucítila, že ji dospělý makak kouše do krku. „Stalo se to rychle, byla jsem v totálním šoku. Prostě jsem ho ze sebe setřásla,“ popisuje žena, jak k incidentu došlo. „Přeskočil pak na nedalekou větev a začal na mě cenit zuby,“ řekla, co makak dělal.

Vakcíny se prodražily

Patrizia nečekala a rychle vyrazila do nejbližší kliniky, která se nacházela přímo na území parku. Bála se, že onemocní vzteklinou. Lékaři jí ale ukázali certifikát, že žádná z místních opic infikovaná není, a oznámili, že to dál nemusí řešit. Podle nich bude stačit základní ošetření.

Žena přesto trvala na tom, ať vakcínu proti vzteklině obdrží, načež dostala odpověď – dobře, ovšem zaplatíte 8000 australských dolarů (127 tisíc korun). „Hrozně jsem panikařila. Zaměstnanec mi poradil, ať jdu do té kliniky pro první pomoc a tam mi to vydezinfikovali,“ vzpomíná fotografka na svoji první reakci.

„Lékařka mi řekla, že dva zuby pronikly kůží, takže jsem opravdu byla pokousaná. Došlo mi, že je lepší mít jistotu než pak něčeho litovat,“ řekla Patrizia s tím, že následně vyrazila do vedlejšího zdravotního zařízení, kde požádala o vakcíny.

„Uvedli, že jsem byla možné nákaze vzteklinou vystavena tím nejhorším způsobem, protože kousanec je na krku a tam se nachází hodně nervů,“ uvádí fotografka. Když pak došla řeč na cenu, pokrčila rameny a částku složila. „Nic není důležitější než zdraví,“ vysvětluje, proč se tak rozhodla.

Čím dál agresivnější

Makakové jávští jsou druh opic vyskytující se na jihovýchodě Asie. Poblíž lidských osad žijí historicky velice dlouho a jsou na soužití zvyklé, nebojí se tudíž na osoby skákat nebo jim brát věci z rukou. Na mnoha místech jsou již makakové vnímáni jako přemnožení škůdci.

Debata probíhá i na Bali, místní politici se v minulosti několikrát nechali slyšet, že by se mělo přistoupit ke střílení určitých druhů agresivních makaků. Že opice jsou čím dál agresivnější, potvrzují rovněž správci parku v Ubudu. Personál musí u sebe nosit praky, kterými problematické makaky trestá.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Monikay ( 18. července 2019 12:45 )

chudák paní, mně opice na dovolené jen strhli mašli z hlavy a prohrabaly batoh. nicméně do těchto zemí je asi dobré si dát tu vzteklinu, my ji měli před odjezdem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa