Medvěd pláchl přes vysoký ohradník a toulá se Alpami. Pokyn k odstřelu Italy rozlítil

Medvěd hnědý
Autor: ČTK - 
18. 7. 2019
08:34

Lesníci v severoitalském regionu Trentino se pokoušejí polapit medvěda, který při útěku překonal čtyři metry vysoký elektrický ohradník. Úřady povolily jeho odstřel, proti čemuž se vzedmula široká vlna nevole, informovala stanice BBC.

Medvěd hnědý, označovaný jako M49, byl chycen v sobotu poté, co zaútočil na hospodářská zvířata. Umístěn byl do ohrady s vysokým elektrickým plotem, pouhý den nato však za nevyjasněných okolností uprchl a od té doby se ukrývá v hustých lesích Trentina.

Guvernér Trentina Maurizio Fugatti dal myslivcům povolení zvíře odstřelit s odůvodněním, že medvěd schopný utéct přes „elektrický plot se 7000 volty ukázal, jak je nebezpečný“. Rozkaz však vyvolal nesouhlasnou reakci mezi ochránci zvířat a odsoudil ho i italský ministr životního prostředí Sergio Costa. Sdělil, že útěk M49 z ohrady „nemůže ospravedlnit akci, která by způsobila jeho smrt“.

Místní lesní správa následně nařízení pozměnila a oznámila, že bude zastřelen pouze v případě, že ohrozí lidi. „Tento medvěd se pokusil a pravděpodobně pokusí vstoupit do domů. V takovém případě může vzrůst nebezpečí,“ řekl její mluvčí Claudio Groff.

Italská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) v prohlášení zpochybnila, že medvěd byl schopen překonat elektrický plot. Naznačila, že zařízení zřejmě „řádně nefungovalo, protože medvědi neumějí létat“.

Liga pro zákaz lovu (LAC) ocenila medvěda za únik na svobodu, který je médii přirovnáván k válečnému filmu Velký útěk z roku 1963. „M49 je evidentně géniem útěků... nadaný superschopnostmi podobnými těm, které mají hrdinové marvelovských komiksů,“ uvedla.

Pod twitterovým hashtagem #fugaperlaliberta (v překladu #útěknasvobodu) fanoušci zvířete jeho únik oslavují a vyjadřují mu podporu.

Ačkoliv italský WWF tvrdí, že „nebezpečí pro lidi se musí teprve prokázat“, v Alpách se podle BBC v roce 2017 odehrál případ, kdy šelma člověka skutečně napadla. Tehdy musela být zastřelena medvědice, která zaútočila na staršího muže venčícího psa.

M49 je součástí programu Life Ursus, který se od 90. let snaží do volné přírody Trentina znovu vrátit medvědy poté, co zde byli dříve vyhubeni. V současnosti jich v tomto regionu žije 50 až 60.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

PPP150W ( 18. července 2019 11:21 )

Ten jejich přiblblej filtr vyhodnocuje i kořen slova. V tomto případě c.o.u.r.a. A nejen to, on má v databázi i slangová označení pro různá vulgární slova, která však ve svém původním významu mají k vulgaritám daleko. Takže se mi nepodařilo kupříkladu napsat š.t.ě.t.k.a, nebo s.l.e.p.i.č.i.n.e.c atd. Občas jej upraví, ale většinou je to pak ještě horší. Další majstrštyk na tomto serveru je nemožnost napsat v určitém časovém úseku více než předem danný počet znaků, takže kupříkladu tento příspěvek mě na určitou dobu vyřadí z diskuze a to pod jakýmkoli tématem.

cocumysvole ( 18. července 2019 10:47 )

Pro redakci: koukám že ten program kterej vyhodnocuje text je docela pitomej. Napal jsem c.o.u.r.a.l a on mi tam dá hvězdičky jako za sprostý slovo. Měli byste s tím něco udělat.

cocumysvole ( 18. července 2019 10:43 )

To je zajímavý. V těchto případech vždycky nejvíc řvou ti kterých se to netýká. Mluvili by hnedka jinak kdyby se jim ten medvěd ***l kolem baráku. Makaróni pitomí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa