Úterý 15. října 2024
Svátek slaví Tereza, zítra Havel
Oblačno 12°C

Tábory na „převýchovu“, rozdělování rodin: Čína stupňuje tažení proti muslimům

Autor: Darina Jíchová - 
5. července 2019
21:28

Muslimové z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny, známí jako Ujgurové, jsou v rámci státní propagandy zavíráni do „převýchovných táborů a počínšťováni“. Jejich děti jsou mezitím umisťovány do speciálně zbudovaných a vysoce chráněných internátních škol, tvrdí nezávislá studie německého badatele Adriana Zenze. Zprávu přinesla stanice CNN.

Podle Zenze jsou do škol umisťovány děti každého věku, a to od těch nejmenších, nejmladšími dětmi v internátu jsou patnáctiměsíční batolata. Zůstávají tam mnohdy celé dny a není jasné, kdo přesně se o ně stará. Svou studii Zenz založil na několika zdrojích, zpovídal svědky z oblasti, procházel informace ve státních i soukromých médiích, měl k dispozici několik vládních dokumentů, propagandistické materiály a výpovědi Ujgurů, kterým se podařilo z Číny utéct.

Ve městech a vesnicích v oblasti Sin-ťiang tvoří Ujgurové etnickou většinu, jejich počet přesahuje etnické Číňany, proto úřady přišly s programem „počínštění“. Dospělí muslimové jsou zadržováni a umisťováni do detenčních táborů, Zenz ve své zprávě potvrdil, že v regionu dochází k rozdělování rodin.

Školy jsou obehnány vysokou zdí

Budovy, ve kterých děti zůstávají, jsou obehnány vysokou zdí s ostnatým drátem a elektrickým plotem. V rozích hradeb jsou strážní věže, na kterých hlídkují vojáci. Podle Zenze v internátech rovněž funguje nepřetržitý kamerový systém.

„Děti, jejichž rodiče jsou ve vězení nebo v převýchovných táborech, jsou svěřeny do péče státu. Tato péče je charakterizována státní internátní školou nebo speciálními dětskými domovy,“ uvádí Zenz, zdůrazňuje, že rodiče dětí se do vězení často dostali bez řádného soudu. Němec rovněž dodal, že příbuzní dětí ani nedostanou možnost se jich ujmout. Čínské ministerstvo vnitra Zenzovy závěry odmítá.

Čína: Závěry studie jsou smyšlené

„Nevím, jestli autor této nezávislé studie vůbec v Sin-ťiangu byl, nebo zda svůj výzkum založil jen na něčem, co mu někdo řekl, nebo si to celé vymyslel,“ napadl Zenze mluvčí čínského ministerstva. „Děti internátní školy mohou opustit, kdy chtějí, na víkendy jezdí domů, kde se o ně starají příbuzní, rodiny nerozdělujeme,“ doplnil mluvčí.

Podle aktivistů v čínských „převýchovných“ táborech skončilo od roku 2017 už více než 2 miliony Ujgurů. Ti, kterým se podařilo uniknout, podmínky v centrech přirovnali k vězení, vypověděli také, že zadržení denně absolvují lekce čínské propagandy. Vláda ale tábory označila za „střediska odborného vzdělávání“, kde jsou muslimové „dobrovolně“. Číňané to považují za boj proti islámskému extrémismu, státní média vyzdvihují, že od počátku této kampaně v zemi nedošlo k žádnému útoku.

Rozdělování rodin a kulturní genocida

Útlakem Ujgurů se zabývá řada humanitárních organizací, pozornost byla ale vždy upírána jen na dospělé muslimy. Zenz uvádí, že stejné krizi čelí i děti. „Vláda se snaží v dětech potlačit muslimské tradice a asimilovat je mezi etnické Číňany, dosahuje toho tím, že je oddělí od rodičů a odřízne od veškerého kontaktu s rodinou a jejich ujgurskými kořeny,“ napsal Němec ve své studii.

„Separování rodin má několik forem a stupňů, někdy jde jen o denní péči, jindy o týdenní a v krajních případech o dlouhodobou, kdy jsou děti plně odděleny od rodin,“ vysvětlil Zenz. „Je to kulturní genocida,“ napsal bez okolků na svém twitteru.