Sítě 5G v ohrožení? „Boj“ s Huawei je může zpozdit a prodražit, varuje expert

Autor: ČTK, FiM - 
11. ledna 2019
16:07

Varování před čínskou Huawei by mohlo zpozdit a prodražit zavádění mobilních sítí 5G v Česku. Uvedl to výkonný ředitel doménového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Huawei je totiž předním dodavatelem síťových prvků pro 5G a proti konkurenci se vyznačuje využíváním agresivní cenové politiky.

Bezpečnostní upozornění před používáním softwaru i hardwaru čínských firem Huawei a ZTE vydal Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jednání NÚKIBu ostře zkritizoval a uvedl, že Čína chystá vůči Praze kvůli tomu odvetná opatření, která se dotknou mimo jiné Škody auto a PPF.

Podle Filipa bude pro operátory díky vydanému varování složitější nalézt dodavatele technologií pro 5G, protože Huawei je v této oblasti silným hráčem. Dalšími dodavateli jsou například Nokia nebo Ericsson. Podobný problém řeší USA, Austrálie, Nový Zéland či Japonsko.

Síťové prvky Huawei využívají všichni tři čeští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Všichni ale shodně uvádějí, že využívají i jiné dodavatele. Přesný podíl výrobků Huawei u operátorů známý není.

„Varování NÚKIB znamená, že operátoři, kteří se rozhodnou pro technologie 5G od firem Huawei a ZTE, budou muset provést bezpečnostní audity a pro některé síťové úlohy či části sítí 5G zřejmě nebudou moci tyto technologie využít, pokud si nebudou síť plně stavět a provozovat sami. Bohužel, toto know-how pro sítě 5G jim může chybět a nejjednodušší pro ně bude najít si jiného dodavatele. Z technologického pohledu přitom Huawei patří ke světové špičce a cenově je velmi atraktivní. Orientace na nečínské dodavatele tak přinejmenším může výstavbu sítí 5G zdražit a zpomalit,“ uvedl telekomunikační odborník Rostislav Kocman.

Názory se různí…

Naopak technologický novinář Luděk Vokáč si nemyslí, že by varování výstavbu 5G ještě více zpomalilo. „Tu zpomaluje dostatečně už samotný Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který dosud nevypsal aukci, pak to s rozvahou vezmou naši operátoři a v roce 2022 tu máme 5G jako na koni. Je možné, že v některých případech dojde k dílčím změnám na poli dodavatelů některých technologií, ale asi ani nepůjde o to se Huawei zbavit kompletně,“ podotkl.

Na konec ledna je plánovaná schůzka ČTÚ se zástupci NÚKIB, na které by se měla probírat účast Huawei na dodávkách infrastruktury pro mobilní sítě 5G. „Jejím tématem budou právě aktivity NÚKIB v oblasti kybernetické bezpečnosti ve vztahu k připravované aukci v pásmu 700 MHz,“ řekl ČTK mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Aukce kmitočtů pro mobilní sítě páté generace v pásmu 700 MHz, které se uvolní přechodem na televizní standard DVB-T2, by podle dřívějších plánů mohla začít ve druhém pololetí letošního roku.

Hanák: Pokud přijde čínská msta, bude to bolet

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák věří, že žádná obchodní omezení ani mezi Čínou a Spojenými státy, natož s českou menší otevřenou ekonomikou nebudou. Pokud by podle něj přeci jen Čína podnikla odvetné kroky, některé české firmy by to pocítily. Odvetné kroky Číny jakožto světové velmoci mají větší dopady než odvetné kroky jiných zemí, vyjma USA. „Velké problémy by to znamenalo například pro Škodu Auto. Ta, jak ukázala loňská čísla, byla na čínském trhu naprosto nejúspěšnější. Problémy by tam mohla mít i skupina Petra Kellnera PPF, která je na čínském trhu se svými obchodními aktivitami také velmi úspěšná,“ sdělil Hanák.

Diro: Čína si své zájmy a bezpečnost hlídá

Miroslav Diro z Hospodářské komory připomněl, že Čína už dnes reguluje zahraniční investice prostřednictvím tzv. katalogu pro zahraniční investory v gesci Ministerstva obchodu ČLR (MOFCOM) a Národní rozvojové a reformní komise (NDRC). Tímto způsobem si čínská vláda hlídá zahraniční konkurenci v některých strategických sektorech, jako jsou například energetika, finance, telekomunikace, a naopak kontrolovaně podporuje oblasti, kde mezinárodní know-how potřebuje, příkladem jsou služby, životní prostředí a hi-tech.

„Např. v oblasti ICT je dlouhodobou strategií čínské vlády oprostit se od závislosti na dovozu zahraničních technologií a vytvářet technologie vlastní. Nejméně prostupným subsektorem jsou proto telekomunikace,“ dodal Diro.

Video Kauza Huawei není o telefonech, říká Hamáček. Babiš: Každá resort má zhodnotit rizika a hrozby - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

bonus ( 11. ledna 2019 22:22 )

Poláci zatkli ředitele místní pobočky Huaweie, Čína je znepokojena.

x88x ( 11. ledna 2019 22:14 )

marmatko proč prudíš s tapetami?

marmat ( 11. ledna 2019 20:17 )

Podívejte se do wikipedie na slovo čučkař 🙃Budete zírat, co máme na BISce🐒a Nic rortomileho TO není.

marmat ( 11. ledna 2019 20:03 )

Čerstvá zpráva k tématu přišla dnes z Polska.....v souladu s našimi "šašky" ze zpravodajských služeb

marmat ( 11. ledna 2019 19:59 )

Když označí PREZIDENT KTERÉKOLI ZEMĚ vlastní zpravodajske služby za šašky, tak se jedná obecně o Absurdistan, riznuty Kocourkovem. Co na to říct??? Jen je nejvyšší čas, aby vystoupili na veřejnost autoři zpráv📯Se svým jasným sdělením

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud