Konec facek a bití. Trestání dětí zakázal parlament, na sankce ale zapomněl

Autor: ČTK - 
19. června 2019
12:44

Japonský parlament schválil zákon zakazující rodičům tělesně trestat své děti, napsala agentura Kjódó. Novelu, která vstoupí v účinnost v dubnu příštího roku, zákonodárci projednávali na základě série případů týrání dětí. Zákon v upravené podobě zakazuje rodičům a dalším zákonným zástupcům používat tělesné tresty dětí jako prostředek výchovy a dodržování kázně, neurčuje ale žádný trest.

Další ze schválených zákonů má zlepšit práci dětských krizových center, škol a školských rad, které často neumějí týraným dětem poskytnout adekvátní pomoc. Pod palbou kritiky se ocitla školská rada v prefektuře Čiba v Tokijském zálivu, která podle agentury informovala otce školačky o dotazníku, ve kterém dívka uvedla, že ji rodič týrá.

Na konci května japonská policie zatkla muže, který své tři děti trestal paralyzérem. Pohoršení v zemi vyvolal také případ loňského úmrtí pětileté dívky, kterou její otec trestal bitím a týral hlady. Japonský premiér Šinzó Abe tehdy slíbil kroky, které podobným případům zabrání.

Zákony zakazující tělesné trestání dětí má přes 50 převážně evropských zemí, v České republice zákon výslovně zakazující tělesné tresty není. Japonsko je teprve třetí asijskou zemí, která podobnou legislativu zavedla. Zákaz platí také v Mongolsku a Nepálu, kde byl přijat minulý rok.

zdenek43 ( 19. června 2019 14:25 )

ano - takze uz prestava byt homosapiens --

i zvirata k VYCHOVE?? pouzivaji placnuti tlapou atd.

A COVEL - par tvorstva B L B N E ......

uz nasi predkove znali - Škoda rány, která padne vedle,“ ...... NO oni urcite jasaji v N O R S K U ....... V souvislosti s celonárodní diskusí o výchově dětí v Norsku a u nás je dobré si připomenout situaci, v jaké se obě země nacházejí.

Zatímco v Čechách a na Moravě je oblíbeným úslovím „škoda každé rány, která padne vedle“, ve Skandinávii si můžete bitím dětí přivodit vážné problémy.
Kulturní tradice obou zemí je dlouhá. Zároveň také ale úplně odlišná.
Zatímco my jsme v dětství četli o tom, jaký je rozdíl mezi družstevním a domácím vajíčkem, malí Skandinávci vyrůstali na příbězích Astrid Lindgrenové, nejznámější autorky knih pro děti na světě.

Vždy na straně dětí
Lindgrenová vždy a výhradně stála na straně dětí, i když si tím přivodila nemalé problémy. Její vyprávění o Pipi Dlouhé Punčoše, které původně pouze vyprávěla své nemocné dceři, nechtěl nikdo vydat. Podle mnohých názorů autorka přestřelila. Pipi totiž žije ve Vile Vilekule sama s koněm a opičákem panem Nelsonem. Holčička má především dobré srdce, ale zároveň taky kufr plný peněz a sílu, kterou neváhá použít když je třeba. Toto volnomyšlenkářské dílo, které dětem ukazovalo, že mohou žít samy bez dozoru rodičů, vyvolalo v několika redaktorech zděšení. „To si nemohu vzít na svědomí,“ zavrhovali rukopis, který se později proslavil po celém světě a byl přeložený do mnoha cizích jazyků.
Zastánkyně práv pro děti i zvířata Lindgrenová měla velké sociální cítění a schopnost empatie. Bez velkého humbuku podporovala kromě jiného také český disent. Byla nominována na Nobelovu cenu, ale nikdy ji nedostala. V srdcích všech Skandinávců ovšem má své pevné místo. Byly po ní pojmenovány školy, má své muzeum a objevila se také na poštovní známce. ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud