Boeingy 737 MAX 8 nevzlétnou v USA ani v září. Na léto chybí i českým turistům

Autor: Darina Jíchová - 
10. června 2019
14:05

Boeingy 737 MAX 8 zůstanou mimo provoz po celé léto. Letadla v březnu po dvou tragických nehodách s celkovým počtem 346 obětí uzemnily desítky států včetně Česka. Americká společnost American Airlines (AA) oznámila, že s odstávkou tohoto typu strojů počítá i na celé září. Federální letecká správa (FAA) Spojených států se domnívá, že uzemnění Boeingů 737 MAX 8 by mohlo trvat až rok, informoval deník Daily Mail.

Světem v říjnu otřásla zpráva o leteckém neštěstí indonéských aerolinek Lion Air, jejichž Boeing 737 MAX 8 se krátce po startu z Jakarty zřítil i se 189 lidmi na palubě do Jávského moře. Nehodu nikdo nepřežil, nejpravděpodobnější příčinou pádu letounu byla závada automatického vyrovnávacího systému MCAS.

O pár měsíců později, v březnu došlo k podobné nehodě v Etiopii. Boeing 737 MAX 8 společnosti Etiopian Airlines několik minut po vzletu havaroval, tragédii nepřežil nikdo ze 157 osob na palubě. Mezi oběťmi byli i 4 Slováci. Šetření záhy ukázalo, že scénář říjnové a březnové havárie byl téměř totožný a příčinou byl poruchový systém MCAS. Vyšlo navíc najevo, že američtí piloti si více než rok před první tragédií na systém stěžovali.

Dvě letadla poslal k zemi poruchový systém

Více než čtyři desítky států včetně Česka následně Boeingy 737 MAX 8 uzemnily. Přestože společnost Boeing ohlásila, že se podařilo poruchový software opravit, nevypadá to, že se její stroje v následujících měsících vrátí zpátky do vzduchu.

American Airlines původně plánovaly, že jejich letadla typu MAX 8 znovu vzlétnou 19. srpna, o víkendu však uvedly, že jsou zrušené všechny jejich lety až do 3. září s tím, že Boeingy pravděpodobně nevzlétnou do konce září.

Boeingy možná zůstanou na zemi celý rok

AA zrušily 115 letů, v oficiálním prohlášení vedení společnosti přesně nevysvětlilo, co je k tomuto kroku vedlo. „Věříme, že aktualizace softwaru a trénink našich pilotů povede k obnovení osvědčení pro stroje 737 MAX 8,“ uvádí AA.

Boeing by měl v nejbližší době poskytnout FAA všechny modifikace provedené v 737 MAX 8, americká letecká správa a její světové protějšky změny prověří a buďto je schválí, nebo vrátí k přepracování. Ředitel FAA Dan Elwell sdělil tisku, že zatím není znám přesný ani předpokládaný termín toho, kdy by Boeingy 737 MAX 8 mohly znovu vzlétnout.

Elwell se odmítl vyjádřit k tomu, zda je realistické, že by se tyto letouny mohly vrátit do provozu už v srpnu. „Nevěděl bych, co říct, ani kdybyste se ptali na říjen. Zatím jsme jasně nevyhodnotili, jaký trénink budou aktualizace systému vyžadovat,“ vysvětlil Elwell a uzavřel: „I kdyby nám to mělo zabrat rok, musíme zjistit všechno, abychom měli dostatečnou důvěru pustit je znovu do provozu.“

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud