Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Čína kvůli výročí masakru posílila policii. Disidenty poslala na „dovolenou“

Autor: ČTK, smet - 
4. června 2019
13:35

Čína v den 30. výročí násilného potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) zpřísnila bezpečnostní opatření. Centrum Pekingu střeží posílené pořádkové jednotky, řada disidentů musela odjet na nucenou dovolenou na venkov a restrikce se týkají i sociálních sítí, napsala agentura AP. Čínské vedení nepřipouští jakékoli připomínky masakru z roku 1989, akce k výročí se tak budou konat jen v Hongkongu a na Tchaj-wanu.

V čínské metropoli se v úterý kolem náměstí Tchien-an-men pohybuje velké množství uniformovaných policistů i strážců pořádku v civilu, napsala agentura Kjódó. Některé ulice v okolí byly zcela uzavřeny, před vstupem na náměstí vznikla nová kontrolní stanoviště. Přísnější kontroly znamenaly, že se mnoho turistů na náměstí nedostalo včas, aby mohli sledovat hojně navštěvované slavnostní vztyčování státní vlajky v 5:00 místního času (v pondělí 23:00 SELČ), uvedla agentura AFP.

Reportéři se v úterý nemohli spojit s nejméně desítkou předních politických aktivistů a disidentů, což znamená, že je čínské úřady poslaly na "nucenou dovolenou" na venkov, napsala AP. Toto opatření se v zemi pravidelně užívá v případě událostí hojně sledovaných zahraničními médii a jeho cílem je, aby reportéři nemohli získat vyjádření lidí kritických k vládnoucímu režimu.

„Je to odraz strachu a hrůzy“

Například disident Chu Ťia, který je přítelem rodiny zesnulého a předtím dlouho vězněného nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa, je už od 30. května v přístavním městě Čching-chuang-tao. „Je to odrazem jejich strachu, jejich hrůzy, ne naší,“ uvedl Chu.

Podle agentury AP letos čínské úřady dokonce omezily i pietní akce sdružení Matky z Tchien-an-men, které v minulosti tolerovaly. Skupina rodičů, kteří na náměstí přišli o své děti, v den výročí připomíná památku zesnulých u jejich hrobů.

Restrikce se dnes týkají i internetu. Na sociálních sítích jsou odstraňovány příspěvky, které výročí masakru připomínají. Stanice CNN upozornila, že čínská vláda nyní blokuje i přístup na stránky této stanice v Číně s poznámkou, že dnešním hlavním tématem je právě výročí potlačení demonstrací.

Masakr na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 trval šest týdnů

Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Tchien-an-men, který si vyžádal více než tisícovku lidských životů, ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů. Během nich statisíce lidí prostřednictvím demonstrací a hladovek volaly po větší demokratizaci země.

Demonstrující, kteří zákrok přežili, byli vystaveni vlně represí. Tisíce lidí byly zatčeny a kolem třech desítek jich je stále ve vězení. Pro čínskou vládu byl masakr kvůli drtivé kritice ze zahraničí dlouho velkým traumatem. O demonstracích z roku 1989 se doposud nepíše v žádných čínských učebnicích a toto téma je v Číně nadále tabuizováno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa