„Pošleme lodě USA ke dnu i s posádkami,“ varuje generál z Íránu. Zmínil tajné zbraně

Autor: ČTK, tva - 
25. 5. 2019
18:15

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v oblasti Perského zálivu z důvodu neupřesněné hrozby ze strany Íránu. Šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf označil počínání USA za krajně nebezpečné.

Poradce íránského armádního velení generál Mortezá Korbání, kterého citovala agentura Mízán, v sobotu řekl, že Írán může americké válečné lodě „poslat ke dnu“. „Amerika vysílá do regionu dvě válečné lodě. Pokud se dopustí i nejmenší hlouposti, pošleme ty lodě ke dnu i s jejich posádkami a letadly s pomocí dvou raket nebo nových tajných zbraní,“ řekl. Dodal, že věří, že „rozumní Američané a zkušení američtí velitelé“ nedovolí americkým radikálům začít válku.

V pátek americký prezident Donald Trump oznámil, že USA posílají na Blízký východ 1500 dalších vojáků. Původně se hovořilo o posile až 10.000 mužů a žen.

Posilování americké přítomnosti v naší oblasti je krajně nebezpečné a je to hrozba pro mezinárodní mír a bezpečnost. Je třeba to řešit,“ řekl Zaríf, kterého citovala íránská agentura IRNA.

Írán účinnost svých zbraní údajně přeceňuje

Americké sdělovací prostředky informovaly o tom, že v dubnu se Zaríf při návštěvě USA sešel se senátorkou Diannou Feinsteinovou. Zarífův úřad k tomu sdělil, že takové informativní schůzky jsou běžné a nejsou součástí žádného vyjednávání. „Více než dvě desetiletí hovoříme s nevládními americkými politickými představiteli včetně členů Kongresu, abychom vyjasnili a vysvětlili politiku islámské republiky,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí.

Agentura Reuters připomněla názor západních odborníků na kapacitu íránské armády. Írán podle nich účinnost svých zbraní často přeceňuje, ale jeho raketový program, zejména balistické rakety dlouhé doletu, vyvolávají obavy.

Napětí mezi Íránem a USA roste kvůli sankcím, jež USA proti Íránu obnovily, když loni odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Nyní USA hovoří o hrozbě ze strany Íránu, která ale není jasně specifikovaná. USA kvůli ní poslaly do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Vývoz ropy výměnou za bezpečnost amerických lodí

Panují obavy, že Írán může ohrozit provoz ropných tankerů v Perském zálivu, USA Íránu připisují nedávnou sabotáž čtyř těchto lodí, které byly poškozeny výbušninami nedaleko pobřeží Spojených arabských emirátů.

Jeden z velitelů íránských revolučních gard Gholámalí Rašíd dnes prohlásil, že bezpečnost trasy ropných tankerů souvisí s tím, zda bude moci Írán vyvážet svou ropu. „Není možné hovořit o bezpečnosti a stabilitě v Perském zálivu a Hormuzském průplavu bez ohledu na zájmy íránského národa včetně exportu (íránské) ropy,“ citovala jeho slova agentura Fars.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

satanas ( 26. května 2019 14:30 )

Jakou provokaci zase hnUSAci maji v zaloze k rozpoutani dalsi valky?? Ty diry v tankerech, to bylo na zkousku? Proc EU, Rada bezpecnosti nevaruje USA? Kcemu to vubec je?? Proc je volime??

agfor ( 26. května 2019 11:57 )

Dostávají od II.WW neustále všude, kam strčí svůj "demokratický" čumák.

flesch2z ( 26. května 2019 08:42 )

Korektní euroBlesk by před potopením lodí nechal všechny posádky vystoupit.

prdlafka ( 26. května 2019 07:40 )

snad jim dá amík čmuchnout jako Japoncům, kteří si dvakrát čmuchli a už přes sedmdesát let šlapou v zákrytu

1912 ( 26. května 2019 06:39 )

četla ! opět vyvolat válku mají zájem zločinci USA mít ke všem zdrojům přístup a krást nerostná bohatství !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa