Trump varuje Írán: Americká armáda cvičila v Arabském moři

Autor: ČTK, lan - 
19. 5. 2019
19:15

Spojené státy podnikly v Arabském moři námořní vojenské cvičení, do kterého byla zapojena úderná skupina, jejíž součástí je letadlová loď, kterou Spojené státy vyslaly do Perského zálivu jako varování Íránu. S odvoláním na dnešní sdělení amerického námořnictva o tom informovala agentura AP.

Cvičení se uskutečnilo v pátek a sobotu a jeho cílem bylo podle námořnictva podtrhnout schopnost USA reagovat na hrozbu a zároveň mělo sloužit jako odstrašující prostředek.

V uplynulých týdnech se napětí mezi Íránem a Spojenými státy vyostřilo. Loni USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedly proti Teheránu sankce, které se mimo jiné týkají energetického sektoru.

EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat. Začátkem měsíce Spojené státy kvůli neupřesněné íránské hrozbě poslaly jako varování do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Írán přestal plnit část závazků

Teherán pak 8. května, přesně rok po kroku Spojených států, oznámil, že hodlá přestat plnit část závazků, jež dohoda obsahuje. Podle zástupce íránské agentury pro atomovou energii tyto závazky, týkající se produkce těžké vody a nízko obohaceného uranu, Írán přestal plnit minulou středu.

V pátek vysoce postavený představitel íránských revolučních gard Mohammad Sálih Džokar prohlásil, že íránské rakety mohou snadno zasáhnout bitevní lodě v Perském zálivu. Zatímco americký prezident Donald Trump podle agentury AP na otázku, zda jsou Spojené státy na cestě k válce s Íránem, odpověděl, že doufá, že nikoli. Možnost válečného konfliktu v sobotu vyloučil i íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Útoky na čtyři ropné tankery

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr mezitím v neděli podle agentury AP prohlásil, že Rijád nechce válku s Íránem, ale hodlá se bránit. Stalo se tak týden po útocích na čtyři ropné tankery u pobřeží Spojených arabských emirátů a několik dnů poté, co se s Íránem spříznění jemenští šíitští povstalci přihlásili k útokům s drony na saúdskoarabský ropovod.

Rijád z útoku viní Írán, zatímco úřady případ kolem tankerů vyšetřují. „Chceme v našem regionu mír a stabilitu, nebudeme ale stát se svázanýma rukama,“ řekl Džubajr. V úterý se má v Saúdské Arábii uskutečnit podle AP summit ministrů z ropných velmocí.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 20. května 2019 05:24 )

Zase jedna země odmítá tancovat tak, jak Donald píská. Amíci si musí udržet životní úroveň za každou cenu a celý svět na to doplácí.

Manowar ( 20. května 2019 01:51 )

Je potřeba uvolonit sklady,tak se vyvolá konflikt a napadné suverenní stát.

AntonioZeseruti ( 19. května 2019 22:41 )

Jen abi Trupka nešláp taki do ho**una jako ten bejvalej präsydent Čorč Tráva f Ajráku.

1912 ( 19. května 2019 20:56 )

Váleční zločinci USA nedají pokoj !!Proto staví další základny kolem Ruska a potřebují zničit a dostat se opět k ropě !Vždyt ti válčí od 1945 a drancují nerostná bohatství kde se dá ale musí je nejdříve napadnout a vymyslet konspirací a oblbnout svět !Těch lží je tolik a výmyslů od těch zločinců že jim věří jen vrazi !!!!Však z Afganistánu nám putuje do celé EU přes Kosovo samé drogy !!!!!!V kosovu největší vojenská základna a co víc samý zločinec který spolupracují s USA a obchody jen kvetou celé té CIA !!!

ja-stana ( 19. května 2019 20:09 )

Zas-raní amíci. Pořád otravují celý svět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa