Obamův soudce chce Trumpův finanční striptýz riptýz. „Šílenost,“ soptí prezident

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. 5. 2019
17:33

Federální soud ve Spojených státech dal v pondělí za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů, který žádá o nahlédnutí do finančních záznamů prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters. Šéf Bílého domu už vyjádřil s rozhodnutím soudu nesouhlas a avizoval, že se proti němu odvolá. Trumpovi účetní podle soudu musí předložit všechny prezidentovy finanční záznamy. Trump rozsudek označil za „šílený“ a slíbil, že se proti němu odvolá, napsal deník Daily Mail.

Firmu Mazars, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jedná se o další z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů ovládanou demokraty a Bílým domem.

Soudce vyhověl demokratům

Federální soudce ve Washingtonu Amit Mehta, kterého jmenoval Trumpův předchůdce Barack Obama, v pondělí rozhodl, že Trump nemůže obsílku Sněmovny reprezentantů blokovat. Důvody výboru pro snahu získat Trumpovy záznamy označil soudce za „oprávněné“. To, zda je postup výboru motivován politicky, soudce hodnotit odmítl. Firma Mazars má nyní podle něj sedm dní na to, aby učinila to, co sněmovní obsílka požaduje.

Rozzuřený Trump slíbil odvolání

„Myslíme si, že je to totálně chybné rozhodnutí, které učinil Obamův soudce,“ sdělil Trump reportérům. „Demokrati byli zklamáni po zveřejnění Muellerovy zprávy, snaží se ji předělat podle svých představ,“ soptil prezident.

Prezident Trump už uvedl, že s rozhodnutím federálního soudu nesouhlasí a že se proti němu odvolá. Podle agentury Reuters se prezidentovi právníci téměř jistě pokusí v rámci odvolání zajistit prodloužení termínu stanoveného soudcem Mehtou na vydání dokumentů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa