Mayová to má spočítané? Rezignaci oznámí už v pátek, míní Britové

Autor: ČTK - 
23. 5. 2019
12:56

Britská premiérka Theresa Mayová, která kvůli svému brexitovému plánu čelí od středy revoltě ve vládě, oznámí v pátek rezignaci. Tvrdí to dnes deník The Times. Spojenci šéfky kabinetu podle listu soudí, že Mayová ohlásí demisi po setkání s Grahamem Bradym, předsedou takzvaného Výboru 1922, který sdružuje většinu konzervativních poslanců. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt ale dnes prohlásil, že Mayová podle něj ve funkci bude ještě na začátku června, kdy zemi navštíví americký prezident Donald Trump.

Jeden z vlivných členů Výboru 1922 Geoffrey Clifton-Brown na to reagoval, že pokud Mayová v pátek neoznámí datum své rezignace, výbor umožní hlasování o důvěře šéfce strany. „Chci, aby stanovila časový plán svého odchodu. Domnívám se, že slepé popírání znějící dnes (ze sídla premiérky) je jen kouřová clona, neboť předsedkyně vlády nechce ovlivnit výsledek evropských voleb,“ řekl Clifton-Brown agentuře Press Association.

Volby do Evropského parlamentu se ve Spojeném království konají dnes. V nich vládní Konzervativní straně hrozí nejhorší volební porážka v historii, napsal server Independent.

Pokud chce Mayová rezignovat, musí znát jméno svého nástupce

Ministr Hunt dnes prohlásil, že podle jeho názoru bude Mayová v čele vlády ještě v době, kdy Británii navštíví šéf Bílého domu, tedy od 3. do 5. června. To je podle britského deníku The Guardian možné, protože konzervativci, kteří požadují její odchod, chtějí, aby rezignovala jako šéfka strany. Ve straně panuje shoda, že Mayová zůstane premiérkou do doby, než si strana vybere nového lídra, píše list. To se podle něj může stát nejdříve koncem července. Premiérka navíc nemůže rezignovat, dokud není schopna královně sdělit jméno svého nástupce, píše The Guardian.

Rozkol v řadách konzervativců prohloubil premiérčin úterní projev, ve kterém Mayová představila návrh zákona o „rozvodové dohodě“ s EU. Touto cestou chce v parlamentu de facto ratifikovat připravenou dohodu se zbytkem Evropské unie, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla. Ve snaze získat opoziční hlasy premiérka do návrhu zákona zahrnula několik prvků reagujících na požadavky labouristů. Její stranické kolegy pobouřil hlavně příslib hlasování o možnosti vypsat referendum o finální podobě brexitu, přičemž by se vláda musela vůlí poslanců řídit.

Premiérka ustála už několik pokusů o sesazení

Mayové hrozil pád už ve středu večer, když na zasedání Výboru 1922 zazněl návrh na změnu příslušných stranických pravidel tak, aby umožnila okamžité hlasování o důvěře Mayové. Výbor ale pravidla nezměnil.

Stoupenci tvrdší podoby brexitu se premiérku touto cestou neúspěšně pokusili odstavit z čela Konzervativní strany loni v prosinci a podle dosud platných pravidel se může takové hlasování opakovat až po 12 měsících.

Video Náměstek Chmelař o brexitu: Ostatní Mayové "okopávají kotníky" - redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa