Izraelec plivl na polského velvyslance. Hrozí mu pět let vězení

Autor: ČTK - 
16. 5. 2019
19:45

Izraelec, který v úterý v Tel Avivu plivl na polského velvyslance, byl obžalován, informoval ve čtvrtek izraelský list Aruc Ševa. Muži hrozí až pět let za mřížemi, napsala agentura Reuters s tím, že nejnovější incident zvýraznil napětí mezi Izraelem a Polskem ohledně antisemitismu a dějin holokaustu.

Arik Lederman (65) byl obžalován z toho, že bouchnul pěstí do střechy auta polského velvyslance Marka Magierowského a pak na něj plivl. Televize Kan uvedla, že Lederman stál uprostřed telavivské ulice, zabránil velvyslancovu autu, aby projelo a následně otevřel dveře vozu a dvakrát na Magierowského plivl.

Lederman tvrdí, že nevěděl, že je v autě velvyslanec, prý si pouze všiml polské poznávací značky. Auto na něj troubilo, protože kvůli němu nemohlo projet, což Ledermana rozzlobilo.

Lederman u soudu řekl, že si chtěl na velvyslanectví vyřídit záležitost majetku opuštěného po holokaustu. Jeden ze strážců ho prý nazval „židáčkem“ a zabránil mu vstoupit. Velvyslanec Magierowski ale tento popis událostí zpochybnil a sdělil, že strážce je dobře vyškolený a loajální zaměstnanec.

Poláci: Budeme se tomu věnovat, dokud nebudeme spokojeni

Incident se stal na pozadí rozepře mezi Polskem a Izraelem ohledně toho, jak si připomínat holokaust, a krátce po vzplanutí sporu ohledně restitucí či odškodnění za židovský majetek, který zkonfiskovalo za války během masového vyvražďování Židů nacistické Německo a který později komunistické Polsko zestátnilo.

Nejmenovaný zdroj na polském ministerstvu zahraničí vysílací společnosti Kan sdělil, že Polsko očekává odpovědi od Izraele ohledně bezpečnosti svých diplomatů. „Budeme se tomu věnovat, dokud nebudeme spokojeni. A pokud nebudeme, možná předvoláme další izraelské diplomaty k jednání,“ uvedl zdroj. Polské ministerstvo zahraničí si kvůli incidentu již povolalo izraelskou velvyslankyni v Polsku Annu Azariovou.

Taurus70 ( 16. května 2019 22:29 )

Tomu neverim Zid prece muze beztrestne vsechno😕😕

Johnny English ( 16. května 2019 20:26 )

Neboli o tom jak americká demokratická strana loserů zmanipulovala izraelskou pravici, aby degradovala polskou snahu o zachování identity Evropy, která se nehodí. Jak budoucnost ukáže, jde v tom o ropu, která se bude vozit z USA, namísto Ruska. My budeme platit.

Být Polskem zvážil bych žádost Německu o přestěhování Osvětimi někam tam. Mimochodem Švýcaři žijí z židovských válečných peněz už 75 let a světe div se, Izraeli to pravděpodobně nevadí. Tak koho zkoušíte tahat za nos?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa