Naštvaní Poláci do Izraele neletí. Babiš řekl, co nahradí zrušený summit V4

Aktualizováno -
18. 2. 2019
13:35
18. 2. 2019
09:02

Summit visegrádské čtyřky (V4) se v Izraeli kvůli neúčasti Polska neuskuteční, řekl v pondělí novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Mohl by se podle něj konat v druhé polovině roku, až bude Česká republika skupině čtyř středoevropských států předsedat. V Izraeli se nyní uskuteční bilaterální jednání. Slovenský premiér Peter Pellegrini a maďarský předseda vlády Viktor Orbán už jsou podle Babiše na místě.

„Tři premiéři přijíždějí a budou mít schůzky s (izraelským) premiérem,“ napsal v textové zprávě agentuře Reuters mluvčí ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua z minulého týdne a po něm i výroky úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války. Polský premiér Mateusz Morawiecki výroky označil za „nepřijatelné a rasistické“.

Izrael kolem výroku Netanjahua kličkuje

Úřad izraelského ministerského předsedy popřel, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu. I Netanjahu řekl, že neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali s nacisty, ale že mu šlo pouze o individuální případy.

V neděli ovšem přilil oleje do ohně úřadující izraelský ministr zahraničí Kac, když označil polský antisemitismus za historickou skutečnost. „Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl (bývalý premiér) Jicchak Šamir, sají už antisemitismus s mateřským mlékem,“ řekl Kac podle deníku The Times of Israel izraelské televizi.

Video Polsko schválilo zákon o holokaustu. Kritizují ho USA i Izrael - Reuters, Markéta Volfová
1080p 720p 360p

pavel11 ( 18. února 2019 14:25 )

Izrael má pravdu poláci byli horší než fašisti jen proto že náháněli vlastní občany kteří měli jedinou smulu že byli židí!!!

satanas ( 18. února 2019 14:05 )

Co bych mel proti ZIdum? Me vadi ti Hebrejci, co praktikuji politiku apartheidu, Sionismu!! A ze maji plno "Nobelovek"? Jakou ty maji hodnotu pokud si ji rozdavaji Zide mezi sebou? A Zeman, jak ten bude dlouho cekat?

pooresh ( 18. února 2019 13:32 )

Ruske pogromy jsou jiz staleti zname!Patri k ruskemu folkloru.

pooresh ( 18. února 2019 13:29 )

Mas neco proti Zidum,rudy pukavce? Vzdyt i tvuj Lenin byl jevrej,a Cechy milovany prezident Zeman,se pri posledni navsteve NY,hlasite a barvite hlasil ke svemu zidovstvu. Ono staci,kdyz se rudi tupohlavi podivaji,kolik nositelu Nobelovy ceny jsou Zide!

ctrlcopy ( 18. února 2019 11:57 )

Netanjahu má pravdu, Poláci vraždili i židy, kteří přežili vyhlazovací tábory a po válce se vrátili domů do Polska. A tam zjistili, že si jejich polští sousedé rozebrali jejich majetek, a aby jim to nemuseli vracet, raději je zabili.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa