Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Sedm zraněných po zásahu rakety. „Bez váhání nařídíme operaci v Gaze,“ hrozí Izrael

Autor: ČTK - 
25. března 2019
10:29

Izraelská armáda posílá na hranici palestinského Pásma Gazy dvě brigády pěchoty a počítá s mobilizací části záložníků. Opatření souvisí s dnešním raketovým útokem na střední Izrael. Zraněno při něm bylo sedm lidí a izraelský premiér ohlásil důraznou odvetu. Člen jeho strany Likud a předseda parlamentního zahraničního a branného výboru Avi Dichter řekl, že je Izrael připraven zahájit proti Pásmu Gazy válku, i kdyby to mělo znamenat odklad dubnových voleb.

„Politici bez váhání nařídí operaci v Gaze, i kdyby to bylo za cenu odkladu voleb,“ řekl Dichter, který v minulosti velel kontrarozvědce.

Předčasné volby jsou v Izraeli naplánovány na 9. dubna. K raketovému útoku se sice ještě žádná skupina nepřihlásila, ale izraelská armáda jej přičítá radikálnímu Hamásu, který Pásmu Gazy vládne.

Podle palestinských sdělovacích prostředků Hamás oznámil egyptské bezpečnosti, že raketový útok byl omyl. Egypt funguje jako prostředník mezi Izraelem a Hamásem. Podle palestinských zdrojů chce Hamás případ vyšetřit. Trvá na tom, že k vypálení raket příkaz nedal.

V Izraeli ale převládá názor, že Hamás útok nařídil. Jde o podobnou situaci jako 14. března, kdy byly z Pásma Gazy vypáleny dvě rakety na Tel Aviv. Jedna spadla do moře a druhou sestřelila protivzdušná obrana. Izrael pak bombardoval pozice Hamásu, který i tehdy tvrdil, že rakety byly vypáleny omylem.

Mluvčí izraelské armády Ronen Manelis řekl, že rakety, jež dnes dopadly na vesnici Mišmeret, byly vypáleny z odpalovacího zařízení Hamásu v jižní části Pásma Gazy, poblíž Rafáhu. „Hamás je odpovědný za všechno, co se děje v Gaze. Hamás provedl odpal z jedné ze svých ramp,“ řekl Manelis.

Se starostou oblasti, v níž se nachází Mišmeret, dnes hovořil prezident Reuven Rivlin a vzkázal po něm občanům, aby drželi hlavy zdvižené. „Naše srdce jsou dnes ráno s vámi také zde, v Jeruzalémě,“ sdělil Rivlin.

Video se připravuje ...
Další videa