Netanjahu míří k rekordu. Premiérovi Izraele gratulují k vítězství Zeman i Babiš

Aktualizováno -
10. 4. 2019
13:30
Autor: ČTK, for - 
9. 4. 2019
22:10

Úterní izraelské parlamentní volby těsně vyhrála vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Po sečtení 97 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu 35 křesel, což je stejně jako rivalská středová koalice Modrá a bílá. Podle listu The Times of Israel má ale Netanjahu otevřenou cestu k pátému premiérskému mandátu, neboť jeho blok pravicových stran se bude moci opřít o většinu 65 křesel.

Spojené státy, které jsou klíčovým izraelským spojencem, mezitím uvedly, že se těší na další spolupráci s Jeruzalémem. Washington je rovněž přesvědčen, že budoucí izraelská vláda, ať již bude jakákoli, bude pokračovat v těsném vztahu s USA.

Likud si po sečtení takřka všech hlasů drží nad koalicí Modrá a bílá náskok v podobě 0,3 procentního bodu. Volební komise nyní začala sčítat hlasovací lístky odevzdané na vojenských základnách a na zahraničních diplomatických misích. The Times of Israel poznamenal, že vojáci spíše tíhnou k pravici, což může náskok Netanjahuova bloku ještě mírně zvýšit.

Sčítání těchto zbylých hlasů je časově náročnější, neboť úřady ověřují, zda vojáci nevolili dvakrát – jednou doma a podruhé na základnách, vysvětlila izraelská média. Výsledky je proto možné očekávat dnes odpoledne.

Netanjahu se prohlásil za vítěze voleb již krátce poté, co odhady po zavření hlasovacích místností připsaly premiérově pravicovému bloku parlamentní většinu. V projevu k sympatizantům označil výsledek za takřka neuvěřitelný.

Pokud devětašedesátiletý Netanjahu volby vyhraje a podaří se mu sestavit vládu, bude to jeho pátý mandát. Stane se tak nejdéle sloužícím izraelským premiérem v dějinách státu.

Za vítěze se označil i Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc, když dva ze tří odhadů televizí označily jeho středovou koalici Modrá a bílá za nejsilnější politickou sílu ve 120členném Knesetu.

Volebního klání se zúčastnilo 47 stran, které pro vstup do parlamentu musí překonat hranici 3,25 procenta hlasů. Hlasovat mohlo zhruba 6,3 milionu lidí, k urnám ale přišlo 67,9 procenta voličů. Pro srovnání, v roce 2015 byla volební účast o čtyři procentní body vyšší.

Gratulace z Česka

K vítězství ve volbách už pogratulovali předsedovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi čeští politici. „Blahopřeji panu Netanjahuovi k vítězství a držím mu palce, aby pokračoval ve své práci premiéra,“ uvedl premiér Andrej Babiš na twitteru. Připomněl, že s izraelským premiérem nedávno jednal a pozval ho k návštěvě Prahy. Izrael označil za silný a inovativní národ, který je pro Česko velkou inspirací.

Prezident Miloš Zeman zaslal Netanjahuovi gratulační dopis, ve kterém poblahopřál k vítězství Likudu ve volbách. „Jsem potěšen, že izraelský lid potvrdil svůj souhlas s vaším politickým programem a obnovil váš mandát, čímž vám dal možnost nadále utvářet nejen izraelskou politiku, ale podílet se také na regionálním a mezinárodním dění,“ napsal prezident. Doufá v pokračování „plodné spolupráce“ a v naplnění snu, za který označil přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

„Gratuluji vítězi parlamentních voleb v Izraeli. Pevně věřím, že se brzy podaří sestavit vládu, se kterou budeme moci dál rozvíjet naše strategické partnerství a která přispěje konkrétními kroky k dosažení tolik potřebného míru v regionu,“ napsal na twitteru Petříček.

Více o Benjaminovi Netanjahu čtěte ZDE

Taurus70 ( 10. dubna 2019 07:06 )

Okamzite cele volby odvolat ,jsou zfalsovane byl prece u Putina!! Co nase proamericka priblbla jak to vysvetlite?😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa